Trzy ośrodki szkolenia piłki ręcznej w Głogowie

0
577
2015-08-13 XXI Memoriał R.Matuszaka @Hala (fot.A.Karbowiak)-65

Związek Piłki Ręcznej w Polsce podążył śladami siatkarskiego odpowiednika i realizuje specjalny projekt mający na celu szkolenie młodych szczypiornistów w naszym kraju. W akcję włączone zostały dwie głogowskie szkoły podstawowe oraz jedno gimnazjum. Koordynatorem programu na Dolnym Śląsku jest trener młodzieżowych drużyn SPR Chrobrego Głogów, Edyta Suchy.

Związek Piłki Ręcznej w Polsce stworzył projekt, który ma działać na podobnych zasadach, co Siatkarskie Ośrodki Szkolne. Program skierowany jest do szkół chcących być częścią zorganizowanego systemu ośrodków szkolenia piłki ręcznej. W naszym mieście są obecnie trzy takie szkoły – Szkoła Podstawowa nr 7 i 12 oraz Gimnazjum nr 5. Uczestnictwo w projekcie polega m.in. na przydzieleniu wyznaczonym klasom dodatkowych zajęć z piłki ręcznej oraz podnoszeniu kwalifikacji prowadzących je członków kadry trenerskiej.

Ambasadorem całego projektu na Dolnym Śląsku jest Edyta Suchy, trener młodzieżowych zespołów w klubie SPR Chrobry Głogów. Jak informuje, każdy z uczestników programu przygotowanego przez Związek Piłki Ręcznej w Polsce dostanie strój sportowy, natomiast szkoły zostaną wyposażone w potrzebny sprzęt. Poza koordynatorem, z ośrodkami pracuje też fizjoterapeuta, a wszyscy uczestnicy projektu przejdą specjalne badania.

Utworzenie ośrodków szkolenia piłki ręcznej jest pierwszym krokiem w kierunku powstania klas sportowych o profilu piłki ręcznej. Te powinny ruszyć od początku przyszłego roku szkolnego. Poza Głogowem, udział w programie biorą też inne miejscowości. W samym województwie dolnośląskim jest 10 szkół dziewczyn i 10 szkół chłopców, które w ten sposób popularyzują piłkę ręczną wśród dzieci i młodzieży. Udział w projekcie bierze też sześć podstawówek, trzy gimnazja oraz liceum chłopców w Lubinie i liceum dziewczyn we Wrocławiu. Konkurs dla szkół-uczestników programu został ogłoszony przez Związek Piłki Ręcznej w Polsce już w lutym bieżącego roku.

Powstałe ośrodki szkolenia piłki ręcznej wzorowane są na Siatkarskich Ośrodkach Szkolnych, których ambasadorem jest były reprezentant Polski, Marcin Prus. Gimnazjum nr 2, będące bazą Siatkarskich Ośrodków Szkolnych w Głogowie, zaprosiło do współpracy trzy głogowskie szkoły podstawowe – nr 3, 7 i 10. W ten sposób powstała Piast Akademia, która stworzyła tzw. piramidę. W skład siatkarskiej akademii wchodzą dodatkowo szkoły z takich miejscowości jak Góra, Kotla, Niechlów, Serby, Jemielna czy Ślubowa. Więcej informacji na temat promocji siatkówki wśród najmłodszych znajduje się w tym miejscu.

Warto również dodać, że w styczniu 2016 roku Polska będzie gospodarzem Mistrzostw Europy w piłce ręcznej. W fazie grupowej rywalami biało-czerwonych będą reprezentacje Francji, Serbii oraz Macedonii.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.