Europejskie Dni Dziedzictwa: Happening w muzeum i zwiedzanie za darmo

0
557
2014-09-18 Muzeum Archeologiczno-Historyczne mah zamek (fot.P.Dudzicki) 02

Happening edukacyjny dla dzieci oraz wykłady dla dorosłych – tak Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie uczci w tym roku Europejskie Dni Dziedzictwa. Ponadto, z okazji święta zabytków, w dniach 12-13 oraz 19-20 września, będzie można zwiedzać muzealne wystawy za darmo.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wielkie święto zabytków, ustanowione przez Radę Europy w 1991 r. Jego głównym celem jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.

Europejskie Dni Dziedzictwa obchodzone są we wszystkich państwach członkowskich Rady Europy. Polska dołączyła do obchodów święta europejskich zabytków w 1993 r. Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa co roku we wrześniu muzea, galerie i miejsca kultury udostępniane są zwiedzającym bezpłatnie, w wielu miastach organizowane są również festyny, jarmarki i imprezy plenerowe. Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się pod hasłem „Utracone Dziedzictwo”.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie uczestniczy w święcie europejskich zabytków już od wielu lat. W tym roku z okazji święta zabytków przygotowało dla najmłodszych zwiedzających happening edukacyjny, który odbędzie się 20 września o godz. 13.00.

Jeżeli na to pozwoli pogoda, to na zamkowym dziedzińcu dzieci i ich rodzice będą mieli okazję sprawdzić swoją znajomość głogowskich zabytków. „Miasto w kawałkach” – pod takim hasłem odbędzie się wielkie, wspólne układanie puzzli z widokami dawnego Głogowa – mówi Maciej Iżycki, rzecznik prasowy Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie.

Natomiast dorosłym zwiedzającym muzeum proponuje wirtualną wycieczkę, która, jak twierdzi Maciej Iżycki, doskonale wpisuje w tematykę tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. – Renata Matysiak będzie bowiem opowiadała o zatartych śladach głogowskiej gminy żydowskiej. Wirtualna wyprawa rozpocznie się o godzinie 15.30 – mówi rzecznik MAH.

Ponadto z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa w dniach 12-13 oraz 19-20 września wstęp na wszystkie muzealne wystawy będzie bezpłatny.

W tym roku głogowskie muzeum zaznaczy swoją obecność także podczas dolnośląskich obchodów święta zabytków. – Głogowskim akcentem podczas Europejskich Dnia Dziedzictwa na Dolnym Śląsku, będzie także prezentacja wystawy „Skarb z Głogowa” w Muzeum Ziemi Kłodzkiej – mówi Maciej Iżycki. Otwarcie ekspozycji odbędzie się 12 września. Podczas uroczystości Krystian Książek, kustosz wystawy numizmatycznej wygłosi wykład „Skarb średniowieczny z Głogowa na tle przemian państwa polskiego z przełomu XII i XIII wieku”.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.