Wieża Kolegiacka wkrótce dostępna dla turystów

0
572
2015-09-09 Wieża Kolegiacka wkrótce dostepna dla turystów @Wieża Kolegiacka (fot. A. Błaszczyk)

Głogów zyskał kolejną atrakcję turystyczną. Już wkrótce będzie można wejść na Wieżę Kolegiacką i podziwiać roztaczające się z jej tarasu widoki na Głogów i okolicę. Zabytek został wyremontowany i niedługo zostanie udostępniony głogowianom i turystom. – „Efekt jest piorunujący” – ocenia wykonane prace prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz.

O powstaniu ścieżki turystycznej na Wieżę Kolegiacką zdecydowali sami mieszkańcy Głogowa. Projekt ten został zgłoszony do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego, a głogowianie poparli go w głosowaniu. – Z uwagi jednak na brak możliwości finansowania tego zadania z budżetu, zostało włączone do realizacji w ramach dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru – informuje Marta Dytwińska-Gawrońska, doradca prezydenta Głogowa ds. kontaktów społecznych.

Dzięki wykonanym pracom, można teraz bezpiecznie wejść na sam szczyt wieży. Wcześniej schody i podłogi pokryte były gołębimi odchodami. Do wnętrza wieży wlatywały ptaki. Wejście na taras widokowy nie było bezpieczne. Po wykonanym remoncie obiekt robi wrażenie. Wieżę posprzątano, naprawiono schody, uzupełniono ubytki w murach, pomalowano metalowe schody, zamontowano poręcze zabezpieczające, pomosty i bariery oraz oświetlenie. Wstawiono nowe okna i drzwi. Zamontowano również siatki i żaluzje, zabezpieczające przed wlatywaniem ptaków.

2015-09-09 Wieża Kolegiacka wkrótce dostepna dla turystów @Wieża Kolegiacka (fot. A. Błaszczyk) 2

 

Na Wieży Kolegiackiej byłem wiele razy, ale teraz po zrealizowaniu tego zadania można naprawdę bezpiecznie dotrzeć na sam szczyt – mówi prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz. – Trzeba pokonać wiele schodów, ale warto, bo widoki z tarasu na miasto i okolice są przepiękne. Warto było dofinansować tę inwestycję – dodaje prezydent. Na wykonane w wieży prace przeznaczono 200 tys. zł.

Jak twierdzi Rafael Rokaszewicz, teraz warto zastanowić się nad zagospodarowaniem wyremontowanych pomieszczeń. Można, np. na wzór Wieży Ratuszowej, zorganizować tu historyczną wystawę. Idealnie nadają się na ten cel pomieszczenia z dolnych kondygnacji.

Już wkrótce Wieża Kolegiacka zostanie udostępniona turystom. – Wieżę będziemy promować poprzez Centrum Informacji Turystycznej. Tam będzie można wcześniej umówić się na wycieczkę. CiT przygotuje pełną informację i ofertę – mówi Rafael Rokaszewicz.

Prace w Wieży Kolegiackiej już się zakończyły, ale w samej świątyni roboty wciąż trwają. Co roku przeznaczanych jest z budżetu miasta ok. 300-350 tys. zł na prace remontowe i konserwatorskie w Kolegiacie. Pod koniec ubiegłego roku wyremontowano sklepienia świątyni.– To parafia określa zakres robót, które będą wykonane – wyjaśnia prezydent Głogowa. – W tej chwili remontowane są kolejne kaplice.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.