Linia 51 już kursuje. W planach porozumienie z gminą Jerzmanowa

0
452
2015-09-07 Linia 51 już kursuje. W planach porozumienie z gminą Jerzmanowa @plac Kolegiacki (fot. UM Głogów)

Od 1 września mieszkańcy Serbów i Ostrowa Tumskiego mogą dotrzeć do centrum Głogowa autobusem. Utworzenie nowego połączenia było możliwe dzięki współpracy między gminą wiejską Głogów i władzami miasta. – „Na to porozumienie mieszkańcy i miasta, i gminy czekali wiele lat. Dziś uczniowie mogą korzystać z miejskich autobusów, by dotrzeć do szkół w Głogowie – mówi prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz.

Wójt gminy wiejskiej Głogów Joanna Gniewosz oraz prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz podpisali stosowne porozumienie 28 sierpnia. Na mocy tego dokumentu gmina wiejska Głogów powierzyła gminie miejskiej realizację zadania z zakresu lokalnego transportu zbiorowego. Zanim jednak doszło do podpisania porozumienia, zgodę na jego zawarcie wyrazili jednomyślnie radni obu gmin.

Linia autobusowa 51 kursuje od 1 września. Jej trasa wiedzie od Serbów Starych przez Plac Tysiąclecia do ulicy Krochmalnej.

Pierwszy autobus rusza z Serbów Starych o godz. 7:15. Jest na Placu Tysiąclecia kwadrans później. To duże ułatwienie dla uczniów z gminy. W pierwszych dniach z połączenia skorzystało około 40 pasażerów, głównie uczniów, ale także osób dorosłych – mówi wójt gminy Głogów Joanna Gniewosz.

Jeden z przystanków linii 51 usytuowany jest przy Domu Uzdrowienia Chorych, do którego wiele osób starszych z gminy uczęszcza na rehabilitację. Jak podkreśla Joanna Gniewosz również z myślą o nich powstało nowe połączenie autobusowe. – Teraz tym osobom będzie łatwiej dostawać się na zabiegi – dodaje.

Gmina Wiejska i Miejska Głogów wspólnie ponoszą koszty powstania i utrzymania nowej linii autobusowej. – Została przyjęta taka zasada, że każda gmina pokrywa koszty, które są ponoszone w granicach administracyjnych gminy – wyjaśnia zastępca prezydenta Głogowa Piotr Poznański. Miasto do końca roku wyda na ten cel 12 tys. zł

Władze Głogowa zapowiadają, że na tym jednym porozumieniu się nie skończy. W planach jest utworzenie połączeń autobusowych z miejscowościami z gminy Jerzmanowa i Żukowice. – Chcemy w sposób funkcjonalny połączyć miasto z gminami ościennymi, ponieważ bardzo wielu mieszkańców tych gmin pracuje w Głogowie, załatwia sprawy, a przede wszystkim młodzież uczęszcza tutaj do szkół – mówi Rafael Rokaszewicz. – Jeszcze w tym roku podpiszemy porozumienie z gminą Jerzmanowa, tak aby autobusy ruszyły z początkiem nowego roku. Skorzystają na tym mieszkańcy Ruszowic oraz osiedla Paulinów, ponieważ w tych rejonach będzie prowadzić trasa autobusów – zapowiada prezydent Głogowa.

Komunikacja Miejska Głogów jest przygotowana na obsłużenie nowych linii autobusowych. Do końca roku tabor powiększy się o trzy nowe „dwunastometrowce”. – Dzięki nowym autobusom, ale też zwiększonej liczbie kierowców – bo trzeba było dotrudnić pracowników Komunikacji Miejskiej – będzie można sprostać tym zadaniom – mówi Rafael Rokaszewicz.

Wiceprezes Komunikacji Miejskiej Głogów Anna Bryl poleca wszystkim pasażerom, którzy regularnie zamierzają korzystać z linii 51, wyrobienie Głogowskiej Karty Miejskiej. – Zapraszamy do Biura Obsługi Klienta przy ul. 1 Maja. Należy zgłosić się z wnioskiem i zdjęciem. Wyrobienie karty trwa ok. 3 dni – mówi Anna Bryl.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.