Lekcje w muzeum dla każdego

0
535
2014-09-18 Muzeum Archeologiczno-Historyczne mah zamek (fot.P.Dudzicki) 02

Dzieci poznają głogowskie legendy, dowiedzą się, kto pracuje w muzeum i jak zostać dobrym rycerzem, młodzież i dorośli wysłuchają wykładów na temat głogowskiej gminy żydowskiej i roli Odry w życiu miasta, a także obejrzą wystawę „Głogów 45”. W Muzeum Archeologiczno-Historycznym już wkrótce rozpoczną się muzealne lekcje.

Muzealna oferta edukacyjna jest bardzo szeroka. Obejmuje ona zarówno przedszkolaki, jak i uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i studentów wyższych uczelni. Zajęcia prowadzone przez pracowników muzeum dotyczą między innymi muzealnictwa, historii, archeologii, sztuki, numizmatyki czy też etnologii. Oczywiście są one dostosowane do potrzeb poszczególnych grup wiekowych – mówi Maciej Iżycki, rzecznik prasowy Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie.

Dla przedszkolaków przygotowano 7 spotkań, podczas których dzieci dowiedzą się m.in. kto pracuje w muzeum i jak należy się zachowywać, zwiedzając wystawy, poznają głogowskie legendy, a nawet stworzą własnego rycerza. W ofercie dla szkół podstawowych znalazło się 14 lekcji w 6 blokach tematycznych. Uczniowie m.in. poznają historię najważniejszych głogowskich zabytków, będą mieli okazję przyjrzeć się z bliska, jak wybija się monety, zapoznają się także ze specyfiką pracy archeologa. Dla gimnazjalistów, uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów przygotowano po kilkanaście spotkań, podzielonych na kilka bloków tematycznych. Młodzież i dorośli maja szansę uczestniczyć w zajęciach dotyczących m.in. roli Odry w życiu Głogowa na przestrzeni wieków, powstania i historii głogowskiej gminy żydowskiej, analizy dzieł sztuki i kultury ludowej Dolnego Śląska od XVIII wieku do poł. XX wieku.

Lekcje połączone są ze zwiedzaniem wystaw prezentowanych w muzeum. – W związku z wystawą „Głogowianie 1945”, której otwarcie zaplanowano na październik, przygotowano także lekcje muzealne związane wyjazdem z Głogowa ludności niemieckiej i przyjazdem do miasta pierwszych polskich osadników. Zajęcia te poprowadzą twórcy tej wystawy – mówi rzecznik MAH

Wkrótce do placówek oświatowych w Głogowie powinny trafić foldery z pełną oferta zajęć na pierwszy semestr roku szkolnego 2015/2016.

Muzealne lekcje trwają od 30 do 60 minut. Prowadzone są z wykorzystaniem muzealnych eksponatów, materiałów źródłowych oraz prezentacji multimedialnych. Szczegółowe informacje dotyczące muzealnej oferty edukacyjnej, znaleźć można na stronie www.muzeum.glogow.pl – mówi Maciej Iżycki.

Muzealne lekcje odbywają się od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-14.00. Termin trzeba zarezerwować z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem pod numerem telefonu: (76)8341081, wew.43 (Pracownia Edukacji w Muzeum). Udział w lekcjach jest odpłatny (z wyjątkiem zajęć z muzeologii) i wynosi, w zależności od zajęć od 2 do 3 zł od osoby.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.