Mniejsze bezrobocie i kolejne środki na aktywizację bezrobotnych

0
648
2015-07-22 Absolwenci na głogowskim rynku pracy @PUP Sławomir Majewski (fot. A.Błaszczyk)

156 bezrobotnych skorzysta z pieniędzy pozyskanych przez Powiatowy Urząd Pracy z funduszy Unii Europejskiej. 1 milion 145 tysięcy złotych zostanie przeznaczonych na staże i szkolenia dla bezrobotnych oraz dotacje na założenie własnej działalności gospodarczej.

W tym roku Powiatowy Urząd Pracy w Głogowie pozyskał już 10 mln złotych na programy aktywizujące bezrobotnych. 7 mln to środki zdobyte dzięki udziałowi w różnego rodzaju konkursach, ogłaszanych w ramach funduszy Unii Europejskiej. Część z tych pieniędzy pochodzi także z rezerwy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej lub Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

W ubiegłym tygodniu dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Głogowie Sławomir Majewski podpisał umowy na realizację kolejnych programów unijnych. Wartość tego projektu wynosi 1 mln 145 tys. złotych.

To kolejne pieniądze, które pozyskaliśmy z Unii Europejskiej w tym roku. Środki te w 100% zostaną przeznaczone na osoby bezrobotne. Z tego programu skorzysta 156 osób. 106 osób skierujemy na staże. Udzielimy 30 dotacji na uruchomienie własnej działalności gospodarczej. Pieniądze przeznaczymy także na szkolenia – mówi Sławomir Majewski.

W najbliższym czasie Powiatowy Urząd Pracy w Głogowie planuje sfinansować kolejne kursy prawa jazdy kategorii D dla kobiet. – Większość pań, które prowadzą w Głogowie autobusami, brały udział w projektach unijnych. W ten sposób zdobyły prawo jazdy i kurs kwalifikacyjny – mówi dyrektor głogowskiego urzędu pracy.

Liczba osób bez pracy w Głogowie w ostatnim czasie zmniejszyła się z ok. 5000 do 3500. Jest to zgodne z ogólnopolską tendencją. Według GUS w lipcu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 10,1 proc., podczas gdy w czerwcu 10,3 procenta. Jak przyznaje Sławomir Majewski, to znaczny spadek, ale urząd pracy jest świadomy tego, że wciąż wielu głogowian potrzebuje pomocy w znalezieniu zatrudnienia. – Te osoby oczekują od nas pomocy. Konkretnej pomocy. Najlepiej by było, gdyby to była konkretna oferta pracy. Niestety głogowski rynek jeszcze nie generuje wystarczającej liczby miejsc pracy. Dlatego tak ważna jest aktywizacja zawodowa: staże, dotacje, refundacje i szkolenia i dlatego tak bardzo jesteśmy wyczuleni na pozyskiwanie środków i staramy się pozyskać ich jak najwięcej – tłumaczy dyrektor PUP w Głogowie.

Niewykluczone, że wkrótce łączna kwota pozyskanych środków jeszcze się zwiększy. Głogowski urząd pracy stale monitoruje strony ministerstwa pracy, urzędu marszałkowskiego, funduszy unijnych. – Mamy świetnych pracowników, którzy piszą programy i pozyskują środki. Jeżeli tylko jakiś konkurs zostanie ogłoszony, myślę, że kolejne pieniądze spłyną do Głogowa – mówi Sławomir Majewski.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.