Zwiedzili Kolegiatę z prezydentem

0
478
2015-08-25 Zwiedzili Kolegiatę z prezydentem @Kolegiata (fot. UM Głogów)

Kilkadziesiąt osób wybrało się na zwiedzanie Kolegiaty i kościoła grodowego wraz z prezydentem Głogowa Rafaelem Rokaszewiczem. Wycieczka odbyła się 23 sierpnia w ramach obchodów 906. rocznicy obrony Głogowa.

Nie pierwszy raz prezydent Głogowa wcielił się w rolę przewodnika. Głogowian oprowadzał już po innych ważnych dla miasta zabytkach – Ratuszu oraz Bloku Koszarowym. – Podczas takich spotkań z mieszkańcami dzielę się wiedzą, którą zdobywałem przez ponad dwadzieścia lat – mówi Rafael Rokaszewicz. – Mieszkańcy Głogowa chcą poznawać historię miasta. Jest zapotrzebowanie na takie wycieczki, a jeśli jest zapotrzebowanie, trzeba służyć swoją wiedzą – dodaje prezydent.

Rafael Rokaszewicz jest miłośnikiem lokalnej historii, przez kilkanaście lat sprawował funkcję prezesa Towarzystwa Ziemi Głogowskiej. Z okazji obchodów 906. rocznicy obrony Głogowa prezydent spotkał się z mieszkańcami w miejscu, gdzie te ważne historyczne wydarzenia się rozegrały.

Ostrów Tumski to niezwykle ważne miejsce dla historii Głogowa, Dolnego Śląska i Polski. Miejsce niezwykle ważne z punktu widzenia strategicznego. To mniej więcej środek bardzo ufortyfikowanego grodu. Odra, Barycz, miejsca podmokłe sprawiały, że ciężko było go zdobyć– wyjaśnia Rafael Rokaszewicz. – To była twierdza, o którą ocierały się wojska niemieckie wielokrotnie. 24 sierpnia 1109 r. to najsłynniejsza obrona Głogowa i data, która stawia Głogów wysoko w hierarchii najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski.

W wycieczce po Kolegiacie i ukrytych w jej podziemiach pozostałościach kościoła grodowego, wzięło udział kilkadziesiąt osób. – Przyszedłem, bo interesuję się trochę historią Głogowa. Czytam publikacje na ten temat. I chciałem dowiedzieć się czegoś więcej na temat Kolegiaty, bo to przecież jeden z najważniejszych zabytków naszego miasta. Pierwszy raz jestem na zwiedzaniu z prezydentem, ale myślę, że nieźle sobie radzi, Widać, że ma wiedzę – ocenia jeden z uczestników wycieczki.

http://miedziak.info.pl/wp-content/uploads/2015/08/2015-08-25-Zwiedzili-Kolegiate-z-prezydentem-@Kolegiata-fot.-A.-Blaszczyk.jpg

Władze Głogowa w działaniach promocyjnych mocno eksponują historię miasta. W kwietniu w ruinach teatru na głogowskim rynku odbyło się widowisko militarne z okazji 70. rocznicy zakończenia walk o Głogów. W czerwcu zorganizowano I Głogowski Jarmark Mieszczański, który z kolei nawiązywał do dawnych tradycji średniowiecznych. Z tej okazji wykonano replikę oryginalnego głogowskiego kapelusza targowego, który na czas jarmarku zawisł przy wejściu do Ratusza. – Historia to jest jeden z większych plusów Głogowa. Niewiele nam po wojnie zostało ciekawych obiektów architektonicznych, zachowanych w całości. Dlatego musimy opowiadać o tej te historii, o tym bogactwie dziejów Głogowa, bo nie wszystko można pokazać – mówi Rafael Rokaszewicz.

W programie obchodów 906. rocznicy obrony Głogowa znalazły się również: I Głogowski Rajd Rowerowy pamięci Dzieci Głogowskich, I Glogowski Wbieg na Wieżę Ratuszową oraz piknik historyczny w Rynku.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.