Trwają zapisy na bezpłatne badania dla mężczyzn

0
483
2014-07-28 Starostwo Powiatowe (fot.P.Dudzicki) 03

615 mężczyzn powyżej 50 roku życia zostanie przebadanych w ramach realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Głogowie programu profilaktycznego „Profilaktyka, diagnostyka i leczenie raka gruczołu krokowego”. Od dziś (20 sierpnia) przyjmowane są zapisy na bezpłatne badania. Program będzie realizowany od września do listopada, a jego całkowity koszt wyniesie 100 tys. złotych. 

Rak gruczołu krokowego jest w Polsce drugim, po raku płuc, nowotworem złośliwym, na który zapadają mężczyźni najczęściej. Z danych statystycznych wynika, że ponad 70 procent przypadków dotyczy osób po 65 roku. Co roku notuje się ok. 7 tys. nowych zachorowań.

Akcja Starostwa Powiatowego ma na celu nie tylko diagnostykę, ale także zwiększenie świadomości społecznej na temat wagi badań profilaktycznych. W przypadku nowotworu gruczołu krokowego wczesne wykrycie jest niezwykle ważne, ponieważ choroba przez pierwsze lata rozwija się prawie bezobjawowo. Pacjenci zgłaszają się do lekarzy dopiero wtedy, gdy zaobserwują u siebie dotkliwe i nieprzyjemne symptomy, czyli już w bardziej zaawansowanej fazie choroby.

Program „Profilaktyka, diagnostyka i leczenie raka gruczołu krokowego” adresowany jest do mężczyzn powyżej 50 roku życia, mieszkających na terenie powiatu głogowskiego. Realizowany jest rokrocznie od 2010 r. i cieszy się dużą popularnością wśród pacjentów – limit miejsc na badania wyczerpuje się w ciągu zaledwie kilku dni od rozpoczęcia rejestracji. W ubiegłym roku w programie wzięło udział 500 mężczyzn. A łącznie od 2010 r. z bezpłatnych badań skorzystało ponad 2000 pacjentów.

W tym roku profilaktyką objętych zostanie więcej mężczyzn niż dotychczas. W programie będzie mogło wziąć udział 615 osób. Poszerzony został również zakres oferowanych badań profilaktycznych. – Będzie to o wiele bardziej kompleksowa forma wykonania tego badania. Do badania, poza zwykłym badaniem PSA, dodane zostanie badanie USG układu moczowego. Badania zakończone zostaną konsultacją urologiczną u specjalistów – wyjaśnia starosta głogowski Jarosław Dudkowiak.

Program będzie realizowany od września do listopada, ale już teraz należy się zarejestrować. Zapisy prowadzi Miedziowe Centrum Zdrowia przy ul. Sportowej 1b w Głogowie. Zarejestrować można się codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-14.00. Można to zrobić osobiście (trzeba wziąć ze sobą dowód tożsamości) lub telefonicznie – 76 72 76 791 (należy podać imię i nazwisko oraz nr PESEL). Rejestracja prowadzona będzie od 20 sierpnia do wyczerpania limitu miejsc.

Koszt realizacji programu wynosi 100 tys. złotych. Powiat głogowski pozyskał na ten cel 70 tys. zł z Fundacji KGHM Polska Miedź. 20 tys. przekazała Gmina Miejska Głogów, pozostałe 10 tys. pochodzi z budżetu powiatu.

2015-08-20 Trwają zapisy na bezpłatne badania dla mężczyzn

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.