Głogowianie bawili się „W cieniu Kolegiaty”

0
547
2015-08-16 Głogowianie bawili się „W cieniu Kolegiaty” @Kolegiata (fot. A. Błaszczyk)

To była wyjątkowa edycja święta „W cieniu Kolegiaty”. Z co najmniej trzech powodów głogowianie i organizatorzy na długo ją zapamiętają. Po pierwsze pogoda. – „Prosiliśmy o to, aby ksiądz kanonik wymodlił dobrą pogodę, ale chyba modlili się co najmniej we czwórkę, bo pogoda jest wymarzona, nawet za bardzo” – żartował Bartosz Adamczak, rzecznik Starostwa Powiatowego w Głogowie. Po drugie – największa od lat liczba organizacji pozarządowych, wystawiających swe stoiska. I po trzecie –15 sierpnia, podczas tegorocznej edycji wydarzenia, głogowianie wybrali Hejnał Głogowskiej Kolegiaty.

Święto „W cieniu Kolegiaty” odbyło się już po raz ósmy. Jak podkreśla ks. kanonik Rafał Zendran, proboszcz Parafii Kolegiackiej, to coroczne spotkanie głogowian na Placu Kolegiackim ma przypominać o starej, sięgającej jeszcze średniowiecza tradycji. – Nawiązujemy do starej tradycji odpustów. Tworzymy wielka wspólnotę nie tylko modlitwy, lecz także zabawy i radości. W cieniu Kolegiaty jest ochłoda nie tylko Łaski Bożej, ale życzliwości oraz wspólnego, twórczego działania – mówił ks. Zendran.

Głogowianom nie przeszkadzał panujący tego dnia upał i tłumnie odwiedzali Plac Kolegiacki. Organizatorzy święta „W cieniu Kolegiaty”: Starostwo Powiatowe, Parafia Kolegiacka oraz 4 Głogowski Batalion Inżynieryjny przygotowali program obfitujący w wiele atrakcji. – Pokazujemy to, co najpiękniejsze w naszych tradycjach – mówił starosta głogowski Jarosław Dudkowiak. – I to, co najciekawsze w naszym powiecie.

2015-08-16 Głogowianie bawili się „W cieniu Kolegiaty” @Plac Kolegiacki 1 (fot. A. Błaszczyk)

Świętowanie rozpoczęło się od koncertu Orkiestry Hutniczej, a następnie na scenie występowały zespoły folklorystyczne z całego powiatu. W tym samy czasie można było obejrzeć pokazy sprzętu policyjnego, strażackiego oraz ratowniczego z Jednostki Ratownictwa Górniczego KGHM Sobin. Pokaz sprzętu wojskowego był w tym roku skromniejszy. – Ze względu na klęskę suszy, nasi żołnierze, nasz sprzęt są już przygotowani na wyjazd w tereny, gdzie będziemy udzielać pomocy. Naszym zadaniem będzie wydobywanie, oczyszczanie i dystrybucja wody. Ruszamy lada moment walczyć z klęska suszy. Dlatego nasz prezentacja sprzętu wojskowego w tym roku będzie skromna – wyjaśnił podpułkownik Adam Kliszka, dowódca 4 Głogowskiego Batalionu Inżynieryjnego – ale zaprosiliśmy zaprzyjaźnione jednostki, które mają się również czym pochwalić . 1. Przeciwlotniczy Dywizjon z Leszna zaprezentuje m.in. wóz dowodzenia oraz samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy typu Osa.

Tradycją święta „W cieniu Kolegiaty” stało się gotowanie zupy w wielkim kotle, W tym roku głogowianie, za sprawą Teatru Kulinarnego Krzysztofa Górskiego, mieli okazję skosztować zupy kanonickiej.

Na stoiskach rozstawionych wokół Placu Kolegiackiego można było się zapoznać z ofertą wielu organizacji pozarządowych. Jak podkreślał starostwa głogowski Jarosław Dudkowiak w tym roku zgłosiła największa od lat liczba stowarzyszeń i grup, które chciały się zaprezentować podczas święta „W cieniu Kolegiaty”. Na stoiskach można było także spróbować wypieków pań z kół gospodyń wiejskich, skosztować lokalnych wyrobów, zapoznać się z dorobkiem poszczególnych gmin powiatu głogowskiego.

Pod koniec święta dnia szyki organizatorom popsuła nieco pogoda. Ok. godz. 18.00 nad Głogów nadciągnęła burza i ostatnie występy zespołów folklorystycznych trzeba było niestety odwołać. Zaplanowane na godz. 18.00 rozstrzygnięcie konkursu na Hejnał Głogowskiej Kolegiaty oraz koncert Heliosis Orchestra, muzycznej gwiazdy wieczoru – zespołu z Krasnojarska na Syberii,  przeniesiono do światyni.  – Myślę, że od rana wszyscy marzyli o chłodzie i o deszczu, i ten chłód i deszcze wreszcie nastał – mówił Jaroslaw Dudkowiak. – Koncert orkiestry z Krasnojarska odbywa się w bardzo godnym miejscu i pięknie to wygląda.

W trakcie koncertu ogłoszono wyniki konkursu na Hejnał Głogowskiej Kolegiaty, zorganizowanego przez starostę głogowskiego Jaroslawa Dudkowiaka. Spośród nadesłanych propozycji utworów jury wybrało 4 finałowe, które zostały zaprezentowane głogowianom podczas święta „W cieniu Kolegiaty”. I to właśnie publiczność, poprzez głosowanie, wybrała kompozycję, która już wkrótce będzie rozbrzmiewać z wieży głogowskiej Kolegiaty. Po przeliczeniu głosów okazało sie, że wygrał utwór nr 2 skomponowany przez głogowianina Mateusza Kaczorka. Hejnał jego autorstwa będzie odgrywany z wieży kolegiackiej w najważniejsze święta Kolegiaty i powiatu głogowskiego.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.