Biblioteka w nowej odsłonie. Owczarek: „Oddajemy tę przestrzeń mieszkańcom”

0
1005
Drzwi wejściowe do BLOG ul. Perseusza 13

Interaktywna podłoga, multimedialne tablice, tajne przejście przez szafę oraz ponad 18 tysięcy książek czeka na głogowian w BLOG-u, czyli w Bibliotece Lokalnej Osiedla Głogowskiego. Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Perseusza 13 przeszła niezwykłą metamorfozę. Po trwającym rok remoncie z małej osiedlowej biblioteki zmieniła się w nowoczesne, multimedialne centrum kultury. Uroczyste otwarcie placówki odbyło się 13 sierpnia.

Potrzebujemy bibliotek właśnie w takiej nowoczesnej formie – mówił podczas uroczystości otwarcia biblioteki prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz. – Miejska Biblioteka Publiczna oraz jej filie to nie są tylko wypożyczalnie książek, to takie małe osiedlowe centra kultury, w których odbywa się wiele różnych przedsięwzięć. Życzę wszystkim, by drzwi do tej biblioteki się nie zamykały. I pewnie nie będą, bo jest tu po prostu ciekawie. Świetny pomysł, świetna realizacja. Biblioteka robi ogromne wrażenie.

Proces inwestycyjny

Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głogowie istnieje od 1985 r. Jest najstarszą instytucją kultury na Osiedlu Kopernik. Przez wiele lat zapewniała dostęp do wiedzy, literatury, kultury, była miejscem spotkań i organizacji wielu imprez. Pierwszego remontu doczekała się jednak dopiero rok temu. Starania o jego przeprowadzenie trwały 8 lat. Koszt prac remontowych wyniósł blisko 1 mln złotych. Gmina Miejska Głogów przekazała na ten cel dotację w wysokości 700 tys. zł (350 tys. w 2014 r. i kolejne 350 tys. w 2015 r.). Miejska Biblioteka Publiczna starała się także o środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za pierwszym razem się nie udało, mimo że projekt otrzymał bardzo wysokie oceny. Biblioteka odwołała się jednak od decyzji i ostatecznie otrzymała z MKiDN 100 tys. zł.
We wrześniu 2014 r. podpisaliśmy umowę i bardzo szybko, do grudnia, trzeba było przeprowadzić remont budynku w zakresie wymiany instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, grzewczej. Wymieniliśmy posadzki, pomalowaliśmy pomieszczenia, wyremontowaliśmy strefę toalet – wylicza Izabela Owczarek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głogowie. – W 2015 r., w drugim etapie inwestycyjnym, biblioteka została wyposażona w nowe meble i sprzęt multimedialny.

Nowy wizerunek

Wraz z remontem narodził się pomysł na nowy wizerunek i nową nazwę biblioteki. Nowoczesny wystrój wnętrz i aranżacja pomieszczeń to pomysł dwójki projektantów: Agnieszki Opieli i Sławomira Czecha, autorem wszystkich rozwiązań multimedialnych jest Adam Michalski. Nowa nazwa natomiast powstała przez powiązanie słów BLOK, BLOKOWISKO, OSIEDLE, GŁOGÓW, czyli BLOG – Biblioteka Lokalna Osiedla Głogowskiego. Stanowi ona również nawiązanie do pojęcia internetowego dziennika, który jest bardzo popularnym i nowoczesnym narzędziem komunikacji, również wśród miłośników książek.

Biblioteka będzie blogosferą, czyli miejscem wyrażania myśli dla wszystkich tych, którzy będą chcieli ją odwiedzić – wyjaśnia dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. – To wyrażanie swoich myśli może się odbywać w rożny sposób. Można korzystać z dziennika sieciowego i zamieszczać teksty w internecie, ale można także przyjść i zapisać coś na ścianie biblioteki. 

Służyć do tego będą multimedialne tablice, na których można pisać i rysować. Wiadomości zapisywać się będą na serwerze.

BLOG dla dzieci

W strefie przeznaczonej dla młodych czytelników, poza książkami stojących na nowoczesnych i funkcjonalnych regałach, znajduje się interaktywna podłoga, która sprawia, że kiedy po niej stąpamy, liście szeleszczą pod stopami, albo zostawiamy ślady na śniegu. W pomieszczeniu rozłożone są też wygodne pufy. BLOG dla dzieci kryje również pewną niespodziankę – W strefie dziecięcej do pomieszczenia pracy twórczej wchodzi się przez szafę. To jest nasza magiczna Narnia. Będą w niej wisiały ubrania i jeśli ktoś ją otworzy i przedrze się przez te ubrania, jak bohaterka Opowieści z Narnii, to przeniesie się w zupełnie inny wymiar – mówi Izabela Owczarek.

2015-08-13 Biblioteka w nowej odsłonie

BLOG dla dorosłych

W strefie dla dorosłych czytelników można rozsiąść się na wygodnych kanapach i fotelach, porozmawiać o ciekawych lekturach, przejrzeć książki, które chce się wypożyczyć, skorzystać z internetu, posłuchać audiobooka lub muzyki. Ciekawostką tego pomieszczenia jest multimedialny stół z dotykowym monitorem. W holu biblioteki wydzielono przestrzeń, w której prezentowana będzie twórczość lokalnych artystów. W tej chwili można w niej podziwiać prace rzeźbiarza Dariusza Sagana, mieszkańca Osiedla Kopernik.

2015-08-13 Biblioteka w nowej odsłonie 2 @BLOG (fot. A. Błaszczyk)

Otwarcie na mieszkańców

Inspirację na wystrój i aranżację biblioteki projektanci czerpali z otoczenia i historii tego miejsca. Brali także pod uwagę sugestie czytelników. Stale współpracowali z pracownikami biblioteki, którzy przeprowadzili badania potrzeb mieszkańców Osiedla Kopernik.

Diagnoza ta wykazała, że mieszkańcy chcą miejsca, w którym będą mogli spędzać czas, miejsca przyjaznego, spokojnego, w którym mogliby po prostu posiedzieć, porozmawiać, może obejrzeć film, posłuchać wspólnie muzyki, poczytać – mówi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głogowie.– Przygotowujemy ofertę różnorodnych zajęć. Już wkrótce powstanie fotoklub, w którym będziemy tworzyć vlogi, czyli krótkie filmy, fotogalerie. Zaczniemy od tradycyjnej fotografii otworkowej. Najważniejsze jest jednak dla nas stałe diagnozowanie potrzeb czytelników. Będziemy z nimi rozmawiać, pytać, czego od nas oczekują, w jakich zajęciach chcą uczestniczyć, kogo zaprosić na spotkania, jakie książki zakupić. Oddajemy tę przestrzeń mieszkańcom – dodaje Izabela Owczarek.

BLOG zaprasza czytelników już od poniedziałku, 17 sierpnia. Biblioteka będzie czynna w godzinach 8.00-16.00.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.