W głogowskich lasach bardzo sucho. Trzeci stopień zagrożenia pożarowego

0
660
2015-06-20 Bezpieczny las @ Nadleśnictwo Głogów (fot. A. Błaszczyk) 2

Ściółka jest wysuszona na wiór. W głogowskich lasach obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. – „Trzeba zachować dużą ostrożność” – mówi Adam Grzelczak, nadleśniczy Nadleśnictwa Głogów.

Od dłuższego czasu utrzymują się bardzo wysokie temperatury powietrza, sytuację pogarsza także brak opadów.
Obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego – mówi Adam GrzelczakWilgotność ścioły podczas dwóch godzin pomiarowych, zarówno o godz. 9.00, jak i 13.00 utrzymuje się w okolicach 10%. To tak jak kartka papieru. Sytuacja jest trudna pod kątem przeciwpożarowym – tłumaczy nadleśniczy Nadleśnictwa Głogów.

Wprowadzenie zakazu wstępu do lasu to ostateczność. Jak twierdzi Adam Grzelczak, osób odwiedzających lasy podczas takiej pogody jest znacznie mniej. Nie ma jagód ani grzybów, więc i amatorzy runa leśnego nie decydują się na wyprawy do lasu. Niewykluczone, że leśnicy będą jednak zmuszeni wprowadzić zakaz. Na razie jednak Nadleśnictwo Głogów nie zdecydowało się na ten krok.

Nie chcę jeszcze wprowadzać zakazu wstępu do lasu, bo zakaz wywołuje pewne utrudnienia – wyjaśnia Adam Grzelczak. – Poza tym podczas upałów penetracja obszarów leśnych jest zdecydowanie mniejsza. W tej chwili nie ma za bardzo czego w lesie szukać. Zakaz wejścia do lasu i tak nie zapewni nam całkowitego bezpieczeństwa.

Nadleśnictwo w ostatnich dniach na szczęście nie odnotowało żadnego pożaru. Najpoważniejszy incydent miał miejsce jeszcze w lipcu. Spłonęło wówczas 70 arów lasu w okolicach Leśnej Doliny. Ogień zaprószyła najprawdopodobniej osoba zbierająca jagody. Brak pożarów w ostatnim czasie nie znaczy jednak, że należy lekceważyć zagrożenie. – Ta sytuacja wymaga od nas dużej ostrożności – mówi nadleśniczy.

Wystarczy przestrzegać zaledwie kilku podstawowych zasad, by nasz pobyt w lesie był bezpieczny zarówno dla nas, jak i dla środowiska naturalnego. Bezpieczeństwo przebywania w lesie zależy przede wszystkim od naszego zachowania, zdrowego rozsądku oraz poszanowania obowiązującego prawa. Będąc już w lesie należy poruszać się tylko po wyznaczonych trasach, duktach leśnych, czy stabilnych, utwardzonych ścieżkach i unikać miejsc, w których drzewa są widocznie uszkodzone. Trzeba pamiętać, by nie używać otwartego ognia, a ogniska rozpalać tylko w miejscach wyznaczonych lub w odległości co najmniej 100 m. od ściany drzew. Do lasu nie można wjeżdżać samochodem, auto trzeba zostawić na parkingu. Należy także respektować ustawione w lesie znaki zakazu wstępu oraz inne wydane polecenia przez zarządzającego terenem.

Leśnicy zalecają przed wyjściem do lasu wpisanie sobie do telefonu numeru do Straży Leśnej i najbliższego nadleśnictwa. Może to się okazać bardzo pomocne w przypadku zauważenia jakiegoś zagrożenia.

2015-06-20 Bezpieczny las @ Nadleśnictwo Głogów (fot. A. Błaszczyk) 1

Nadleśnictwo Głogów na razie nie planuje wprowadzenia zakazu wstępu do lasu. Gdyby jednak zakaz taki zaczął obowiązywać, to za jego złamanie grozi kara grzywny w wysokości 500 zł. Jeśli nałożą się na to jeszcze dodatkowe wykroczenia, np. złamanie zakazu wjazdu samochodem, kara będzie wyższa.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.