Kulturalny Rozkład Jazdy

0
464
2015-08-09 Od operetki do musicalu @Rynek (fot.A.Karbowiak)-40

Za oknem upał i skwar, ale instytucje kulturalne nie zwalniają tempa. Znów przygotowały bogatą ofertę zajęć dla dzieci, dorosłych i młodzieży. Pełen artystycznych wrażeń tydzień zwieńczy impreza „W cieniu kolegiaty”, która już na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych naszego regionu.

Tydzień wakacyjnych zajęć dla dzieci i młodzieży w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie tym razem zapowiada się bardzo teatralnie. 10 sierpnia rozpoczyna się Letni Kurs Aktorski dla młodzieży. Zajęcia prowadzić będzie aktorka Aleksandra Leosz, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. W programie warsztatów m.in. zajęcia z aktorstwa teatralnego, filmowego, serialowego oraz przygotowanie do castingów. Warsztaty odbywać się będą do 14 sierpnia w godz. 16.00-18.00 Szczegółowe informacje i zapisy pod nr tel. 600968081.

10 sierpnia rozpoczną się także zajęcia teatralno-plastyczne pn. Teatralne wariacje. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 10-13 lat. Będą odbywać się do 13 sierpnia w godz. 11.00-12.30.

Dzieci lubiące sztuki plastyczne MOK zaprasza w dniach 11-13 sierpnia na zajęcia „Plenerek”. Warsztaty odbywać się będą w godz. 12.00-13.00. Uczestnicy spróbują swych sił w rysowaniu i malowaniu z natury. Zajęcia przeznaczone są dla osób w wieku 9-14 lat. Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona, dlatego warto się na nie najpierw zapisać w Biurze Obsługi Klienta MOK.

Młodzieżowe Centrum Kultury Mayday w tym tygodniu zaprasza na Kurs Tańca w parach. Od 10-13 sierpnia będzie można podszkolić swoje umiejętności taneczne w tańcu 2na 1, sambie dance, salsie i walcu. Cena za cały kurs 40 zł/os.

W tym tygodniu dzieci uczęszczające na wakacyjne zajęcia do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głogowie wybiorą się w podróż do Krainy Tysiąca Jezior. Dowiedzą się, czym jest keja, jaki potwór mieszka w Tęczowym Jeziorze i jakie ptaki możemy obserwować nad jeziorami. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-12 lat i odbywają się w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 9.00-11.00.

W najbliższy wakacyjny czwartek Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie przygotowało dla dzieci zajęcia, które przybliżą im pojęcie kolażu. Warsztaty w ramach Lata w Muzeum przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-12 lat, a odbywają się w godz. 12.00-14.00. Udział w zajęciach po nabyciu biletu ulgowego za 2,50 zł każdorazowo w dniu zajęć.

Dzieci uczęszczające na zajęcia wakacyjne organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli w tym tygodniu wybiorą się aż na dwie wycieczki. Pierwsza wyprawa z cyklu „Podróż za jeden uśmiech” odbędzie się 12 sierpnia. Dzieci wyjadą do Parku Krasnala w Nowej Soli. Drugą wycieczkę zaplanowano na 14 sierpnia. Dzieci tego dnia pojada do Kina w Lubinie. Ponadto GOKiS w tym tygodniu proponuje najmłodszym warsztaty szycia maskotek (11 sierpnia w godz. 10.00-11.00) oraz zajęcia modelarskie (13 sierpnia w godz. 15.00-19.00).

Wiele atrakcji dla dzieci przygotowała także biblioteka w Kotli, gdzie od poniedziałku do piątko (oprócz środy) odbywają się zajęcia „Z książka na walizkach”. W bibliotece można także pograć w gry stolikowe.

Od 1 lipca trwa Akcja Lato z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Białołęce. W tym tygodniu instruktorzy GOK-u pojawią się:
– 11.08.2015 r. w Wietszycach (od godz. 10:00) i Droglowicach (od godz. 13:00);
– 12.08.2015 r. w Wojszynie (od godz. 10:00) i Białołęce (od godz. 13:00);
– 13.08.2015 r. w Pęcławiu (od godz. 10:00).
W programie zajęć: mecze piłki nożnej w ramach Ligi Podwórkowej, zajęcia taneczne, rozgrywki w dwa ognie, zabawa na dmuchanych zamkach i poczęstunek.

Spragnionym sztuki proponujemy w tym tygodniu dwie wystawy. Pierwsza jest pokłosiem reaktywowanego w tym roku pleneru malarskiego „Człowiek chroni środowisko”. Składają się na nią obrazy, które powstały podczas warsztatów w Zamku w Czernej w czerwcu tego roku. Ekspozycję podziwiać można do 31 sierpnia w Galerii Edukacji Twórczej Miejskiego Ośrodka Kultury. Wstęp jest bezpłatny.

Druga wystawa prezentowana jest w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Głogowie. Jeszcze do końca wakacji można tam podziwiać fotografie Piotra Bobera. Zdjęcia, składające się na wystawę „Las bliżej nas”, obrazują piękno przyrody i są wyrazem fascynacji autora leśnymi bezdrożami i ostępami.

Na wystawę związana ze Świętem Wojska Polskiego zaprasza Klub Batalionowy. Ekspozycje będzie można podziwiać od 14 sierpnia do końca wakacji.

15 sierpnia to data, z którą od wielu lat kojarzona jest tylko jedna impreza w Głogowie – „W cieniu Kolegiaty”. Tegoroczna edycja tego wydarzenia będzie wyjątkowa, ponieważ podczas jej trwania zostanie rozstrzygnięty konkurs na Hejnał Głogowskiej Kolegiaty. Impreza rozpocznie się o godz. 10.00 uroczystym apelem z okazji Święta Wojska Polskiego, który odbędzie się pod Pomnikiem Dzieci Głogowskich. Następnie o godz. 12.00 w Kolegiacie zostanie odprawiona masz święta. Po nabożeństwie, o godz. 13.30 na Placu Kolegiackim rozpocznie się Święto Tradycji i Folkloru Powiatu Głogowskiego, w programie m.in. występ orkiestry hutniczej, występy zespołów folklorystycznych. O godz. 18.00 nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na Hejnał Głogowskiej Kolegiaty. Publiczność będzie miała okazje wysłuchać zwycięskiej kompozycji. Poznamy także laureatów konkursu na „Ekologiczny wzorcowy ogród działkowy Powiatu Głogowskiego”. Nagrodzeni zostaną także zwycięzcy konkursu plastycznego dla dzieci „Kolegiata w moich oczach”.  W ramach imprez towarzyszących prowadzona będzie m.in. akcja informacyjna dotycząca form pomocy instytucjonalnej dla osób niepełnosprawnych, odbędą się pokazy sprzętu policyjnego, strażackiego ratownictwa górniczego. Swoje stoiska wystawią m.in. gminy i sołectwa z powiatu głogowskiego oraz stowarzyszenia i fundacje, działające w powiecie. Przygotowano także wiele atrakcji dla dzieci.

Po więcej interesujących wydarzeń, imprez, wystaw i koncertów zapraszamy do naszego Kalendarza Wydarzeń. Warto tam zajrzeć, żeby być na bieżąco z głogowską kulturą.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.