Policja apeluje: Nad wodą wypoczywaj z głową

0
716
19-06-2013-jezioro-kapie-woda

Dwie kradzieże na basenie odnotowała w ciągu ostatnich kilku dni głogowska policja. Policjanci apelują o ostrożność podczas wypoczynku nad wodą i niepozostawianie wartościowych rzeczy bez opieki.

Apelujemy aby w trakcie kąpieli nie pozostawiać wartościowych rzeczy; pieniędzy, telefonów, dokumentów kart bankomatowych, bez opieki i dozoru. Tylko w ostatnich dwóch dniach odnotowaliśmy dwie takie kradzieże na basenie – informuje podinp. Bogdan Kaleta, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Głogowie.

Złodzieje ukradli telefony komórkowe, dokumenty i pieniądze, pozostawione w podręcznym bagażu. Rzeczy zostały skradzione, kiedy ich właściciele się kąpali. Torbę zostawili bez opieki. –Przypominamy, aby tego nie robić. Wartościowe rzeczy można oddać do depozytu, zamknąć w szafce lub poprosić o opiekę nad nimi inne osoby. Najlepiej zabrać ze sobą tylko niezbędne rzeczy i zadbać aby stale miał ktoś nad nimi pieczę. Pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja – mówi oficer prasowy głogowskiej policji.

Przy okazji pobytu nad wodą warto pamiętać również o kilku zasadach, dzięki którym wypoczynek nad jeziorem czy morzem będzie bezpieczny. Wystarczy chwila nieuwagi, brak rozsądku czy brawura i może dojść do tragedii, podobnej do tej, która rozegrała się kilka dni temu w Sławie, gdzie podczas kąpieli w jeziorze utopił się szesnastolatek.

Komenda Główna Policji przygotowała małe kompendium wiedzy na temat prawidłowego zachowania się nad akwenami wodnymi. Każdy, kto planuje urlop na jeziorem czy morzem, powinen się z nim zapoznać.

1. Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR-u.

2. Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.

3. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki – otoczmy je szczególną opieką!

4. Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego. Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” – aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzajmy się stopniowo oraz nie kąpmy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.

5. Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo a nawet śmierć – może zdarzyć się, że natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem.

6. Materace zostawmy na brzegu – nie wypływajmy na nich na środek jeziora.

7. Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka.

8. Odpoczywając nad wodą pamiętajmy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.

9. Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.

10. Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.

11. Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu – złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.