Linia 51 Krochmalna-Serby już we wrześniu

0
585
zdjęcie-2014-05-06-nowe autobusy-w-komunikacji-miejskiej@Głogów-01

Na ostatniej sesji Rady Gminy Wiejskiej Głogów radni wyrazili zgodę na podpisanie porozumienia z Gminą Miejską w sprawie uruchomienia linii komunikacji miejskiej łączącej Serby z Głogowem. Autobus 51 na trasie ul. Krochmalna-Serby ma jeździć już od września. Służyć będzie przede wszystkim uczniom dojeżdżającym do szkół w Głogowie.

Najpierw na podpisanie stosownego porozumienia międzygminnego wyrazili zgodę radni miejscy. Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 22 lipca, podjęli decyzję jednomyślnie.

Pani Wójt Joanna Gniewosz wyraziła potrzebę, żeby taka linia autobusowa powstała. Po uchwale Rady Miejskiej będziemy oczekiwać, na uchwałę Rady Gminy, po czym podpiszemy porozumienie i od września autobus będzie jeździł – mówił Piotr Poznański, wiceprezydent Głogowa, po zakończeniu nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej.

Radni Gminy Wiejskiej Głogów przegłosowali uchwałę w sprawie międzygminnego porozumienia podczas sesji, która odbyła się 3 sierpnia. Podobnie jak radni miejscy byli w tej kwestii jednomyślni.

Jak twierdzi Sylwester Barnaś, przewodniczący Rady Gminy Wiejskiej Głogów, pomysł uruchomienia autobusu, kursującego między miastem a Serbami narodził się jeszcze w czasie kampanii wyborczej obecnej wójt gminy Joanny Gniewosz. – Dążyliśmy, żeby skomunikować miasto z gminą, żeby puścić komunikację miejską przez Serby i Ruszowice – mówi Barnaś. Aby powstało takie połączenie autobusowe niezbędna była chęć współpracy między gminą wiejską i miejską. – Współpraca między Urzędem Miasta a Urzędem Gminy układa się na tyle dobrze, że po przeprowadzonych rozmowach zostało zawarte porozumienie wstępne, ustne. Gmina Miejska już podjęła uchwałę w sprawie podpisania międzygminnego porozumienia, dzisiaj my to zrobiliśmy – mówi przewodniczący Rady Gminy Wiejskiej Głogów.

Szczegółowe zasady współpracy między gminami w sprawie transportu zbiorowego zostaną zawarte w porozumieniu.
Trasa autobusu 51 będzie się zaczynała na ulicy Krochmalnej, a kończyła najprawdopodobniej w Starych Serbach, ponieważ pętla w Serbach byłaby kłopotliwa – wyjaśnia Sylwester Barnaś

W okresie wrzesień-grudzień linia będzie pod obserwacją urzędników. Będą analizować koszty jej utrzymania, sprawdzać zainteresowanie mieszkańców. – Gmina Wiejska ze swej strony będzie ponosić koszty w wysokości 7,20 zł za kilometr – mówi przewodniczący Rady Gminy Wiejskiej.

Niewykluczone, że jeśli to połączenie komunikacyjne będzie się cieszyło popularnością wśród mieszkańców, powstaną linie także do innych miejscowości gminy. – Jeżeli po tym okresie próbnym linia się sprawdzi i Urząd Miasta nabędzie nowy tabor, to być może komunikacja miejska ruszy także w kierunku Ruszowic, myślimy też o Jerzmanowej– prowadzone są już wstępne rozmowy na ten temat – zapowiada Barnaś.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.