Akcja ƒ„Truck i bus” przeprowadzana na lubińskich drogach

0
662
zdjęcie 2014-10-17 droga wojewódzka nr 329 głogów potoczek@Głogów-num

 Komenda Powiatowa Policji w Lubinie akcję „Truck i Bus” rozpoczęła dzisiaj od godziny 6.00. Zatrzymano już busa, który nie posiadał kasy fiskalnej oraz kierowcę ciężarówki przekraczającego prędkość o 23 km/h. Akcja potrwa do godziny 22.00. Co może się jeszcze wydarzyć?

Akcja ma na celu sprawdzanie kierowców busów, autokarów, tirów, ciężarówek. Podczas takiej kontroli będzie sprawdzany stan techniczny pojazdu, trzeźwość kierowcy oraz uprawnienia do prowadzenia danego pojazdu. Głównym celem jest dyscyplinowanie kierowców. Policjanci eliminują pojazdy nieodpowiednie do ruchu drogowego. Akcje pod kryptonimem „Truck i Bus” są przeprowadzane w całej Polsce. Takie działania nie tylko eliminują niepoprawnych kierowców, ale również zwiększają bezpieczeństwo podróżujących.

Już do godziny 9.00 napotkano pierwszy incydent związany z niepoprawnym kierowaniem pojazdu. Bus jadący w stronę Polkowic został zatrzymany. Kierowcą był 29—letni mężczyzna. Wiózł ze sobą pasażerów. Podczas kontroli kierowca nie posiadał przy sobie dokumentów, nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa, a jego pozwolenie na kierowanie tego typu pojazdem straciło ważność kilkanaście lat temu. Ponadto mężczyzna przekroczył prędkość 23 km/h przy dopuszczalnej prędkości 70km/h. W rezultacie Komenda Drogowa wystawiła mu mandat w wysokości 400 zł, a oprócz tego został ukarany 11 pkt karnymi. W naszym regionie jest wiele busów kursujących do pobliskich miast. Na co dzień nikt z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, kto kieruje pojazdem, czy ma przy sobie dokumenty, a co najważniejsze,czy nie jest pod wpływem alkoholu.

Kolejnym zatrzymanym pojazdem był bus marki Volkswagen. Sprawnie przeszedł sprawdzanie stanu technicznego, badanie alkoholu we krwi, oraz pokazał swoje dokumenty. Policjantów zadziwiło jedno, pasażerowie nie posiadali potwierdzenia przejazdu. Paragon stanowi również ubezpieczenie podczas podróży, dlatego dbajmy o to, aby zawsze się o niego upominać. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 1000 zł. Mimo tego tłumaczył się, że kasa fiskalna znajduje się w naprawie.

Policjanci informują, że będą również sprawdzać, czy kierujący porusza się zgodnie z trasą przejazdu oraz czy wysadza pasażerów na odpowiednich przystankach. Dodatkowo sprawdzana będzie karta rejestracyjna pojazdu, w której znajduje się dopuszczalna liczba osób jaka może znajdować się w busie. W pojazdach ciężarowych dużą rolę podczas kontroli będzie odgrywać przestrzeganie przepisów czasu jazdy, czasu postojów na przystankach a także czas na odpoczynek kierowców.

Na lubińskich drogach Policja Drogowa będzie dokonywała kontroli do godziny 22.00.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.