Michałów: Łemkowska Watra zapłonie po raz 35.

0
523
2015-07-30 Michałów: Łemkowska Watra zapłonie po raz 35. (fot. SP Polkowice)

W drugi weekend sierpnia (8-9.08) odbędzie się kolejna, jubileuszowa Watra na Obczyźnie. Po raz 35 do Michałowa (gmina Chocianów) zjadą Łemkowie z różnych zakątków Europy, by podczas prezentacji scenicznych kultywować swoje tradycje, spotkać się ze znajomymi oraz dawnymi sąsiadami.

Watra oznacza ogień, przy którym niegdyś zasiadały całe pokolenia Łemków, śpiewając i rozmawiając w swoim ojczystym języku. Dziś Watra to nie tylko spotkania z kulturą łemkowską, ale także wyjątkowy festiwal kultury etnicznej.

Na  dwa dni  do powiatu polkowickiego zjadą się goście z wielu zakątków Europy:  Polski, Słowacji, Ukrainy, Chorwacji i innych krajów.  Dzięki Stowarzyszeniu Łemków „Łemkowska Watra” jest jedną z największych międzynarodowych i  artystycznych imprez kulturalnych w powiecie. – mówi Mirosława Myrna-Kudryk, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Polkowicach.

Impreza nosi nazwę „Watra na Obczyźnie” ponieważ rodzinnymi stronami Łemków, ziemią ich ojców, są Karpaty, a w obecne miejsce ich zamieszkania sprowadziły Łemków głównie przesiedlenia z lat 1946-1947. I z tęsknoty za rodzinnymi stronami i urokami Beskidu Niskiego zrodziła się potrzeba organizacji Watry w Michałowie. Tradycyjny płomień rozpala najstarszy mieszkaniec wsi, a watra płonie przez cały czas trwania festiwalu. Do Michałowa zjeżdżają się i młodzi, i starzy by choć na chwilę powspominać pośród michałowskich lasów obyczaje, śpiew i kulturę przodków.

– Ogromną popularnością cieszą się również koncerty zespołów prezentujących muzykę zupełnie innych obszarów etnicznych. A wszystko to w najnowocześniejszych aranżacjach wykonywanych na wysokim poziomie artystycznym. – dodaje rzecznik starostwa.

W tym roku na scenie wystąpią między innymi: Krambabula, Nadija, Bojky, Burjan, Tryswawisim, Coolbaba, Prypadok, Lastiwoczka, Lemko Tower, Kyczera, Zoria, Studenka oraz Roztoka, a także wiele innych grup.

Impreza odbywa się pod honorowym patronatem wojewody dolnośląskiego i starosty polkowickiego.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.