W Głogowie powstał Komitet Referendalny Ruchu Pawła Kukiza

0
440
2015-07-28 W Głogowie powstał Komitet Referendalny Ruchu Pawła Kukiza @Pomnik Dzieci Głogowskich (fot. A. Błaszczyk)

Andrzej Buda, autor książek o hip hopie i kandydat Nowej Prawicy do rady powiatu głogowskiego w ubiegłorocznych wyborach samorządowych, założył w Głogowie Komitet Referendalny Ruchu Pawła Kukiza.

6 września odbędzie się w Polsce referendum w sprawie m.in. jednomandatowych okręgów wyborczych i finansowania partii politycznych. – Zdecydowaliśmy się na to, żeby stworzyć komitet referendalny i punkt referendalny po to, aby poinformować obywateli o ordynacji jednomandatowych okręgów wyborczych, po to aby obywatele mieli większy wpływ na skład polskiego parlamentu, ponieważ według tej ordynacji będziemy głosować na ludzi, a nie na partie polityczne – wyjaśnia Andrzej Buda.

Sam jest zwolennikiem jednomandatowych okręgów wyborczych od wielu lat. Uważa, że jest to ordynacja uczciwsza i promująca ludzi, którzy cieszą się autentycznym poparciem społecznym. – Jako fizyk, studiowałem u prof. Przystawy, który od początku lat 90 jako pierwszy w Polsce głosił potrzebę zmiany ordynacji wyborczej na jednomandatowe okręgi wyborcze. Prof. Przystawa udowodnił, że władza wyłoniona w ordynacji jednomandatowych okręgów wyborczych jest o wiele bardziej stabilna, o wiele bardzie reprezentuje obywateli. I również pokazał przykłady takie jak Wielka Brytania, Kanada, Stany Zjednoczone – tłumaczy.

Zdaniem Andrzeja Budy godnym kontynuatorem myśli prof. Jerzego Przystawy jest Paweł Kukiz. Znany muzyk rockowy, a teraz również polityk, poparł Andrzeja Budę, kiedy ten starał się w ubiegłym roku o miejsce w radzie powiatu głogowskiego. – Lista z której starowałem otrzymała prawie 5%, więc myślę, że jak na kandydatów niezależnych do powiatu to jest wynik całkiem zadowalający i pokazujący, że obywatele również chcieliby odpartyjnić władzę w Polsce – mówi Andrzej Buda.

Komitet Referendalny Ruchu Pawła Kukiza będzie także zachęcał obywateli do opowiedzenia się w referendum przeciw finansowaniu partii z budżetu państwa. Zdaniem Andrzej Budy przyczyni się to do odbiurokratyzowania polskiej władzy. – Chcemy, żeby obywatele przestali finansować partie z budżetu państwa, dlatego, żeby więcej pieniędzy zostało właśnie w naszych kieszeniach, dlatego że do Sejmu powinni się dostawać nie tylko politycy, ale także obywatele niezależni spoza partii, bezpartyjni i tacy, którzy sami mogą sobie finansować kampanię albo znaleźć własne, autentyczne poparcie społeczne poprzez działanie na rzecz regionu – tłumaczy.

Punkt Referendalny Ruchu Pawła Kukiza zostanie otwarty w piątek. Będzie się mieścił przy ul. Sikorskiego 41. Andrzej Buda zaprasza głogowian do odwiedzenie punktu. – Każdy obywatel będzie mógł uzyskać informacje na temat referendum, na temat zagadnień, które będą poruszane podczas referendum, a w szczególności ordynacji jednomandatowych okręgów wyborczych – zachęca. Komitet planuje także informować mieszkańców na temat referendum, rozdając na ulicach materiały informacyjne.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.