W Gminach Radwanice i Gaworzyce pojawiły się Świetliki

0
597
2015-07-22 W Gminach Radwanice i Gaworzyce pojawiły się Świetliki (fot. K. Rusinko)

W Gminie Radwanice (Nowa Kuźnia i Przesieczna) oraz w Gminie Gaworzyce (Dzików i Śrem) pojawiły się świetliki. Wszystko za sprawą programu „Świetliki na Wzgórzach Dalkowskich” realizowanego przez Fundację Porozumienie Wzgórz Dalkowskich. Pod pojęciem świetlików kryją się animatorzy świetlic wiejskich, którzy mają wnieść światło do lokalnej społeczności, a także pobudzić mieszkańców do integracji.

Świetlicowi animatorzy ruszyli pełną parą z zajęciami w Gminie Radwanice. W Nowej Kuźni uruchomiono Kuźnię Optymizmu, gdzie spotykają się dzieci i ich rodzice, a świetlikiem została Katarzyna Basałyga. W każdy poniedziałek realizowany jest cykl „W zdrowym ciele zdrowy duch”, podczas którego odbywają się zabawy ruchowe, gimnastyka i taniec. W środy zajęcia są pod hasłem „Młody zdolny” i uczestnicy wykonują prace plastyczne, rękodzielnicze oraz techniczne. W piątki natomiast odbywa się „Akcja delegacja” i dzieci biorą udział w wycieczkach, zajęciach terenowych oraz imprezach okolicznościowych. Dodatkowo we wtorki lub czwartki (w zależności od potrzeb) prowadzone są zajęcia pod hasłem „Co nam w duszy gra” – inspirowane zainteresowaniami i propozycjami uczestników. W czasie wakacji zajęcia będą się odbywać w godzinach od 11 do 15. Dzieci przygotowały już wspólnie regulamin zajęć, a także przeprowadzono pierwsze imprezy plenerowe takie jak „Ognisko u sołtysa”.

W Przesiecznej świetlikiem została sołtys wsi – Kamila Rusinko. Zajęcia odbywają się tam we wtorek i środę w godzinach 15-19 oraz w czwartki 10-14. W świetlicy wiejskiej, mimo że działa od niedawna, wiele się już działo – było nocowanie w świetlicy, gry i zabawy w plenerze, a także pierwsze próby do przedstawienia „Czerwony Kapturek” oraz kilku skeczy, które premierę będą mieć prawdopodobnie we wrześniu. Ponadto nie brakuje zabaw plastycznych, integracyjnych oraz ruchowych. W planach są ogniska i wycieczki rowerowe, a obecnie sporo czasu zajmuje praca nad wieńcem dożynkowym – pomagają wszyscy od dzieci, po dorosłych. We wtorki wieczorem dodatkowo organizowane są zajęcia fitness. – Program „Świetliki na Wzgórzach Dalkowskich” jest szansą dla mieszkańców miejscowości, które nie posiadają przestrzeni rekreacyjnej. Świetlica w naszej miejscowości stała się miejscem regularnych spotkań dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy wspólnie rozwijają swoje zainteresowania, przekazują tradycje oraz dbają o przestrzeń wokół świetlicy, co w dużym stopniu integruje społeczeństwo. – wylicza zalety programu Kamila Rusinko, animator świetlicy w Przesiecznej. Zajęcia tak się spodobały dzieciom, że przyjeżdżają na nie również te z pobliskich miejscowości.

W Gminie Gaworzyce świetliki też nie próżnują. W Dzikowie animatorką została Marta Obruśnik i od razu zabrała się za porządki. Pomagali liczni wolontariusze, dzięki czemu boisko przy świetlicy wypiękniało i mogło stać się miejscem do rozegrania turnieju piłkarskiego. W planach na najbliższy czas są jeszcze plenerowe warsztaty kulinarne oraz stworzenie pocztówki z Dzikowa, ale atrakcji będzie z pewnością jeszcze więcej, ponieważ program będzie trwać do grudnia.

W nowej świetlicy w Śremie świetlikiem została Barbara Mazurkiewicz, miłośniczka sportu oraz działacz społeczny i członek stowarzyszenia „Lepsze jutro tworzymy dziś” z Gaworzyc, które zapewniło swoją pomoc w organizacji zajęć i wymyślaniu różnych atrakcji. W porozumieniu z mieszkańcami Śremu, jak i pobliskich miejscowości, zostały ustalone zajęcia, które pozwolą na aktywne spędzanie czasu w świetlicy. Planujemy zajęcia sportowe: fitness, piłka nożna, wycieczki rowerowe, gry i zabawy ruchowe, a także warsztaty plastyczne, kulinarne, również dla młodzieży będą atrakcje filmowe, zajęcia z dziedziny fotografii oraz wiele innych. — wylicza przewidziane atrakcje Barbara Mazurkiewicz, świetlik w świetlicy w Śremie. Bycie wolontariuszem w świetlicy daje mi satysfakcję, stwarza szansę ciągłego doskonalenia, motywuje do działania. To wyzwanie z pasją. — dodaje.

Dzięki projektowi „Świetliki na Wzgórzach Dalkowskich” w okresie od 1 lipca do 31 grudnia będą odbywać się cykliczne zajęcia z animatorem (3 razy w tygodniu po 4 godziny). Realizację działań zaplanowano w okresie od 1 maja do 31 grudnia 2015 roku w partnerstwie publiczno-społecznym Fundacji „Porozumienie Wzgórz Dalkowskich” oraz Forum Samorządowym Wzgórz Dalkowskich, a o programie już pisaliśmy WCZEŚNIEJ.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.