Głogów: Poseł przedstawił program PiS

0
556
2015-0708 Głolgów Poseł przedstawił programPiS @ Wojciech Zubowski (fot. A. Błaszczyk)

500 zł na dziecko, powrót do poprzedniego wieku emerytalnego, podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł. Poseł Wojciech Zubowski po powrocie z konwencji Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy przedstawił najważniejsze założenia programowe partii.

W dniach 3-5 lipca w Katowicach odbyła się konwencja programowa PiS i Zjednoczonej Prawicy, podczas której omawiany był program na zbliżające się wybory parlamentarne. – Jak wskazują sondaże Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na zwycięstwo. Liczymy na to, że ta tendencja się utrzyma. Będziemy nad tym pracować – zapowiada Wojciech Zubowski.

W ramach konwencji odbyło się kilkanaście paneli głównych i kilkadziesiąt pomocniczych, podczas których dyskutowano na temat założeń programowych Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy. Wojciech Zubowski na panelu specjalistycznym dotyczącym polityki surowcowej podniósł kwestię podatku od kopalin. –Wypowiadałem się na temat negatywnych skutków, jakie niesie ten podatek dla KGHM-u – mówi Wojciech Zubowski.

W sobotę Beata Szydło, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości i kandydatka na premiera, przedstawiła priorytety programu. Jednym z jego najważniejszych punktów jest hasło „500 zł na dziecko”. – Chcemy po objęciu władzy doprowadzić do tego, by każda rodzina w Polsce otrzymywała 500 zł na drugie i kolejne dziecko, a w przypadku rodzin z jednym dzieckiem pieniądze te byłyby przyznawane, gdyby się okazało, że dochody tej rodziny są na takim poziomie, że wymagany jest zasiłek – tłumaczy poseł. Eksperci PiS obliczyli, że taka pomoc dla rodzin będzie kosztowała państwo ok. 22 mld zł.

Kolejnym ważnym punktem programu PiS jest powrót do poprzedniego wieku emerytalnego. Koszty wprowadzenia tego pomysłu w życie to ok. 5,5 mld zł. PiS proponuje także poniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys zł. Jak wyliczyli eksperci partii realny koszt dla budżetu państwa w tym wypadku to 7 mld zł.

Wojciech Zubowski odpiera zarzuty PO, że jest to program nierealny i zbyt kosztowny dla budżetu państwa. – Zakładamy, że 9 mld zł wpływu będzie z tytułu podatku VAT. Jeżeli da się rodzinom pieniądze do wydania, to te środki wrócą do nas w postaci podatków za zakupione towary, dobra i usługi – wyjaśnia Wojciech Zubowski.

PiS liczy również, że po uszczelnieniu systemu podatkowego państwo zyska dodatkowe 52 mld zł rocznie. Kolejne 4 mld zł rocznie wpłyną dzięki zahamowaniu wyprowadzania podatków z Polski do rajów podatkowych. – Na posiedzeniu Skarbu Państwa, kiedy pytaliśmy o to, czy spółki kontrolowane poprzez Skarb Państwa nie korzystają z rajów podatkowych, nie chciano nam takiej informacji udzielić. Może być coś na rzeczy – mówi poseł. – Chcemy również opodatkować sklepy wielkopowierzchniowe podatkiem obrotowym – przychód szacowany wynosi w tym przypadku ok. 3 mld zł, a także wprowadzić podatek bankowy, gdzie szacowny przychód będzie wynosił ok. 5 mld.

Poseł zapowiedział także, że wkrótce na konferencjach prasowych PiS będzie omawiał szczegółowo kolejne punkty swego programu.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.