Głogów: Letnia Akademia w Brukseli

0
600
2015-07-07 Głogów: Letnia Akademia w Brukseli (fot. MAH)

Słuchacze Letniej Akademii Kultury i Języka Polskiego zwiedzili Brukselę oraz Parlament Europejski, gdzie spotkali się z eurodeputowanym Bogdanem Zdrojewskim.

Letnia Akademia Kultury i Języka Polskiego organizowana jest przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie już po raz 16. W akcji uczestniczą młodzi Polacy mieszkający na terenach dawnych Kresów Rzeczpospolitej oraz ich rówieśnicy z m.in. Głogowa, Polkowic, Nowej Soli. Wspólnie biorą udział w wielu wykładach, wycieczkach i warsztatach. Zajęcia te mają na celu przypomnienie młodzieży z Litwy i Ukrainy o ich polskich korzeniach. Młodym ludziom z Polski Letnia Akademia powinna uzmysłowić, jak wiele naszych rodaków wciąż życie na terenach dawnych Kresów.

Patronat honorowy nad tegoroczną edycją Letniej Akademii objął Bogdan Zdrojewski, eurodeputowany i były minister kultury. Dzięki jego wsparciu młodzież mogła wyjechać na wycieczkę do Brukseli, podczas której zwiedziła Parlament Europejski.

Wspieram wszystkie inicjatywy, które z jakiegoś punktu widzenia są interesujące i zawierają w sobie taką aktywność, na którą warto ciepło spojrzeć z perspektywy Brukseli. Te wszystkie działania, które odbywają się w ramach Akademii są niezwykle cenne dla przyszłości. Powinny więc być wspierane – mówił podczas spotkania z młodzieżą Bogdan Zdrojewski.

Młodzi ludzie z Litwy, Ukrainy i Polski mieli tak wiele pytań do europosła, że niemal nie starczyło czasu na zwiedzanie budynku Parlamentu Europejskiego. Polską młodzież z Ukrainy najbardziej interesowała kwestia przyłączenia ich kraju do Unii. Niestety, Bogdan Zdrojewski nie miał dla nich dobrych wieści. Potwierdził bowiem to, co powtarzają od blisko roku inni unijni politycy, że ewentualne przyjęcie nowych państw do rodziny europejskiej możliwe będzie dopiero podczas kolejnej kadencji Europarlamentu.

Słuchacze Letniej Akademii w podziękowaniu za zaproszenie do Brukseli wręczyli Bogdanowi Zdrojewskiemu koszulkę z podpisami wszystkich uczestników tegorocznej akcji. Leszek Lenarczyk, dyrektor głogowskiego muzeum, przekazał europarlamentarzyście okolicznościowy medal, wybity z okazji XX-lecia Głogowskiego Przeglądu Kultury Polskiej „Kresy”. Bogdan Zdrojewski, jeszcze jako minister kultury i dziedzictwa narodowego, wspierał tę imprezę.

Dla mnie pobyt w Brukseli i w Parlamencie Europejskim to bardzo ważne wydarzenie. Pewnie gdyby nie Akademia, nie trafiłbym tutaj. Jest wiele problemów. Na przykład z wizami – mówi Piotr z Ukrainy. – Ja także jestem pierwszy raz zarówno w Brukseli. Często rozmawiamy z kolegami z Ukrainy i Polski o Unii Europejskiej. Każdy ma na jej temat swoje zdanie. Ja jestem zadowolony, że jestem w Unii – dodaje Tomasz z Litwy.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.