Bezpieczne wakacje nad wodą

0
1239
Zdjęcie: Wakacje nad jeziorem wypoczynek rekreacja nad wodą

Aż 83 osoby utonęły w okresie od początku maja do 2 lipca. Piękna letnia pogoda sprawia, że coraz więcej osób wybiera odpoczynek nad wodą. Przy okazji letnich wycieczek nad jeziora czy nad morze oraz aktywnego wypoczynku o wypadek nietrudno. Poza strojem kąpielowym i ręcznikiem spakujmy na wyprawę nad wodę także zdrowy rozsądek.

Jezioro czy morze to nie tylko relaks i odpoczynek, ale także wiele zagrożeń. Szczególną czujność powinny zachować osoby wypoczywające nad wodą z dziećmi. Wystarczy chwila nieuwagi, by stała się tragedia podobna do tej, jaka zaledwie kilka dni temu rozegrała się w Nowej Soli. 6-letni chłopiec utopił się na niestrzeżonym kąpielisku. Ojciec tylko na moment stracił go z oczu, ale to wystarczyło by syn wszedł do wody bez opieki.

Warto więc przestrzegać kilku zasad, dzięki którym wypoczynek nad wodą będzie bezpieczny. Komenda Główna Policji przygotowała małe kompendium wiedzy na temat prawidłowego zachowania się nad akwenami wodnymi. Każdy, kto planuje urlop na jeziorem czy morzem powinen się z nim zapoznać.

1. Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR-u.

2. Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.

3. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki – otoczmy je szczególną opieką!

4. Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego. Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” – aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzajmy się stopniowo oraz nie kąpmy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.

5. Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo a nawet śmierć – może zdarzyć się, że natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem.

6. Materace zostawmy na brzegu – nie wypływajmy na nich na środek jeziora

.7. Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka.

8. Odpoczywając nad wodą pamiętajmy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.

9. Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.

10. Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.

11. Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu – złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę.

Nad bezpieczeństwem wypoczywających nad wodą czuwa policja we współpracy z kilkoma instytucjami, m.in. z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Policjanci co roku w okresie letnim intensywniej patrolują miejsca wypoczynku nad wodą, organizują także wiele akcji i kampanii profilaktycznych, informacyjnych i edukacyjnych. Kierowane są one nie tylko do dzieci i młodzieży, ale również osób dorosłych.

źródło: KGP

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.