Dni Gminy Radwanice – dzień pierwszy @ Radwanice (fot. M.Kowalska)

0
999

W miniony weekend radwaniczanie mogli wziąć udział po raz pierwszy w święcie swojej gminy – Dni Gminy Radwanice. Dwudniowa impreza przyciągnęła tłumy, a mieszkańcy bawili się między innymi przy Kabarecie Zachodnim i Sumptuastic. Gorące emocje studził chwilami drobny deszcz, ale nikomu nie popsuło to humoru.

Wielkie świętowanie uroczyście otworzył w sobotę wójt gminy Paweł Piwko, a tuż po nim sceną zawładnęła Orkiestra Zakładowa Huty Miedzi Głogów, której towarzyszyły mażoretki. Ubrane w biało-pomarańczowe stroje dziewczęta korzystały z różnych rekwizytów, takie jak parasolki, chorągwie czy pompony. Grupa prowadzona jest przez instruktorkę Renatę Chrzan, która dodatkowo, przy akompaniamencie orkiestry, dała popis swoich umiejętności wokalnych.

Po występach gości przyszedł czas na gospodarzy – wystąpił zespół ludowy „Swojacy” wykonując swoje popisowe utwory. Prawdziwym zaskoczeniem dla wszystkich okazało się humorystyczne przedstawienie „Na gminnej łące” przygotowane przez grono pedagogiczne z Gimnazjum w Radwanicach, w którym wzięli udział nie tylko uczniowie, ale też nauczyciele oraz ich najbliżsi. Następnie zaprezentowała się grupa taneczna ze Szkoły Podstawowej w Buczynie.

Kolejnym punktem programu był występ zespołu „Złote dzieci”, który składa się z kilku grup tanecznych, dzięki czemu zapewniono ponad godzinny występ z ich udziałem. Młodzi tancerze wielokrotnie się przebierali i prezentowali tańce w różnych stylach muzycznych, a także urządzili krótki pokaz żonglerki piłkami, czym wzbudzili nie mały zachwyt publiczności. W czasie przerwy, potrzebnej artystom na przebranie, miejscowi strażacy przeprowadzili krótki kurs udzielania pierwszej pomocy.

Strażacy pomogli też Jakubowi Jankowiakowi stabilnie przymocować platformy, aby mógł on rozpocząć swoje rowerowe akrobatyczne widowisko. Szybko zaskarbił sobie publiczność, szczególnie jej młodszą część, na początek proponując krótki konkurs z pytaniami i lizakami jako nagrodami. Zdradził podstawy wykonywania sztuczek na rowerze i praktycznie do każdego z trików angażował widzów. Całe widowisko poprowadzone było w zabawnej formie i publiczność co chwilę wybuchała śmiechem. Po występie Jakub Jankowiak do późnego wieczoru udzielał wskazówek i ochotnicy mogli sami spróbować swoich sił w jeździe na rowerze trailowym.

O humor widowni zadbał też Kabaret Zachodni (dawniej Słuchajcie), który zaprezentował skecze o różnej tematyce. Kabaretowy program przyciągnął tłumy, a polana w radwanickim parku pomału zaczynała pękać w szwach. Tuż po kabarecie emocje sięgnęły zenitu, bo losowane były główne nagrody w loterii prowadzonej przez Stowarzyszenie Aktywistów Społecznej Integracji Bez Balastu, w tym bilety do kina z upominkami od sponsorów, a także mini wieża oraz rower górski, który trafił w ręce Aldony Cyran-Katulskiej. Stowarzyszenie prowadziło nie tylko loterię, ale i kawiarenkę, a cały dochód zostanie przeznaczony na organizację trzeciego już Plenerowego Kina Rodzinnego – PARKujemy, które odbędzie się w radwanickim parku pod koniec wakacji.

— Zapraszam Państwa na kolejne nasze imprezy Dni Gminy Radwanice, organizowane w nieco zmienionej formie, z innymi atrakcjami, myślę że jeszcze lepsze, organizowane już za rok. — mówił wieczorem wójt Paweł Piwko.

Gwiazdą wieczoru był zespół Sumptuastic, który do parku przyciągnął mnóstwo ludzi – nie tylko mieszkańców, ale i przyjezdnych. Zespół dał prawdziwy muzyczny popis swoich umiejętności, a wiele utworów śpiewał z nimi cały park. Zwieńczeniem pierwszego dnia świętowania była dyskoteka z DJ Funhouse, która trwała do 2 w nocy.

— Zależy mi na integracji wszystkich naszych miejscowości. Myślę, że gmina jak nasza zasługuje na imprezę wiodącą, taką jak Dni Gminy Radwanice. — podkreśla wójt.

Podczas imprezy wszyscy przybyli mogli podziwiać stoiska przygotowane przez sołectwa (m. in. Jakubów, Przesieczna, Lipin, Radwanice), organizacje z terenu gminy a także lokalne firmy. Wielkim powodzeniem cieszyły się stoiska sołectwa Przesieczna, gdzie panie częstowały domowymi wypiekami, pierogami a także pajdą chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym, a także Lipina – tu z kolei można było spróbować produktów tradycyjnych z lipy, w tym smacznych herbat. Towarzystwo Przyjaciół im. Jana Wyżykowskiego z Sieroszowic przygotowało wystawę rękodzieła, a także kącik urody, gdzie chętne panie mogły zrobić sobie makijaż. Prowadzone były też warsztaty ozdabiania potraw, a także kąciki zabaw i artystyczne dla dzieci. Najmłodsi mogli bawić się na dmuchańcach, a także przejechać na kucyku i na małym konnym powozie.

Organizatorami Dni Gminy Radwanice był Urząd Gminy Radwanice i Gminny Ośrodek Kultury w Radwanicach, a impreza nie mogłaby się odbyć w takiej bogatej formie, gdyby nie liczni sponsorzy.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.