Wakacje nie zwalniają od myślenia

0
507
Zdjęcie: Wakacje nad jeziorem wypoczynek rekreacja nad wodą

Wakacje to czas odpoczynku od szkoły i pracy, ale nie od myślenia, dlatego od lat o bezpieczny letni wypoczynek apelują policjanci oraz służby ratownicze. O czym warto pamiętać podczas wakacyjnego wypoczynku?

Na drodze

W wakacje na drogach pojawia się zdecydowanie więcej pojazdów, dlatego należy szczególną uwagę zwracać na przestrzeganie ruchu drogowego i stosowanie się do ograniczeń prędkości. Priorytetem powinno być także dbanie o siadanie za kierownicę w stanie trzeźwości oraz stosowanie pasów bezpieczeństwa i przewożenie dzieci w prawidłowo przymocowanych fotelikach.

Policjanci przypominają, że najczęstszą przyczyną wypadków jest brawura połączoną z nadmierną prędkością, a w przypadku długich podróży – zmęczenie. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Dlatego przed długą podróżą każdy kierowca powinien wypocząć, a gdy pojawi się zmęczenie – zatrzymać się i zrobić kilkunastominutową przerwę. Ważne jest także, aby się nie spieszyć, a na drodze pamiętać nie tylko o przepisach ruchu drogowego, ale także o zasadach kultury, gdyż agresywna jazda bywa przyczyną wielu zdarzeń na drodze.

Warto pamiętać, że od maja obowiązują zaostrzone przepisu ruchu drogowego i brawura może skończyć się dotkliwą karą, z zabraniem prawo jazdy włącznie.

Bezpieczne wyjazdy dzieci

Czas wakacji to także okres wyjazdów dzieci na kolonie i obozy. Podstawą powinno być sprawdzenie organizatora wycieczki i przewoźnika – warto popytać innych rodziców, bądź też poszukać informacji na forach internetowych. Dobrze jest sprawdzić kompetencje wychowawców. W większości przypadków dojazd na miejsce wypoczynku odbywa się autokarami, dlatego warto zadbać o to, by pojazdy te były sprawne. Pojawiła się nowa e-usługa “Bezpieczny autobus”, dzięki której możemy sprawdzić czy autokar, którym dziecko będzie jechało na wakacje ma na przykład aktualny przegląd techniczny. O pomoc w zweryfikowaniu stanu technicznego pojazdu możemy zawsze poprosić policję, która nie tylko zrobi oględziny pojazdu, ale sprawdzi też stan trzeźwości kierowcy. Warto taką potrzebę zgłosić do komendy policji szybciej – optymalnie tydzień przed, ponieważ wtedy rodzice będą mieć pewność, że kontrola odbędzie się szybko i sprawnie.

Nad wodą

Upały są doskonałym powodem do orzeźwiających kąpieli wodnych. Policjanci apelują o ostrożność i przypominają, aby pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody pod wpływem alkoholu – nawet najmniejsza jego ilość, w połączeniu z wysoką temperaturą, powoduje obniżenie koncentracji oraz problemy z koordynacją ruchów. Niebezpieczne jest też skakanie do wody w nieznanych miejscach. Zanim zanurzymy ciało w wodzie, należy je stopniowo schładzać – nie należy wchodzić do niej gwałtownie, ponieważ istnieje duże ryzyko doznania szoku termicznego. Na kąpieliskach obowiązują regulaminy, do których powinniśmy się bezwzględnie stosować.

Wakacje w miejscu zamieszkania

Nie wszystkie dzieci wyjadą na letni wypoczynek, dlatego warto przed wakacjami przypomnieć najmłodszym podstawowe zasady poruszania się pieszych i rowerzystów po drogach lub obszarach położonych w pobliżu dróg, a także uwrażliwić dzieci na kontakty z obcymi oraz na to, jak mają się w takich przypadkach zachować.

Dorośli powinni też poinformować swoje pociechy o możliwych zagrożeniach związanych z korzystaniem z internetu, kontrolować co dzieci robią w sieci, na jakie strony zaglądają i jakich szukają informacji. Warto również zastanowić się nad blokadą niektórych adresów internetowych. W czasie rozmów z dziećmi należy podkreślać, że nie wszystkie poznane osoby z sieci są tymi, za które się podają i przestrzec je przed podawaniem danych teleadresowcyh oraz przede wszystkim przed umawianiem się na spotkania z nieznajomymi za pośrednictwem internetu.

Zabezpieczenie mienia

Złodzieje nie robią sobie wakacji, a beztroskie wczasy innych, dla złodzieja są idealną okazją do kradzieży. Mogą być wszędzie – na kąpieliskach, w środkach komunikacji, galeriach handlowych. Dlatego zachowajmy szczególną ostrożność podczas letniego wypoczynku. Zostawiając rower – stosujmy zabezpieczenia. Na kąpieliskach nie zostawiajmy rzeczy bez nadzoru. Nie zabierajmy dużej ilości pieniędzy, a także nie trzymajmy razem z nimi dokumentów. W komunikacji miejskiej nie spuszczajmy z oczu naszego bagażu i unikajmy tłoku.

Bezpieczne mieszkanie

Przed wyjazdem na urlop należy zamknąć dobrze okna i drzwi oraz w miarę możliwości poprosić sąsiada, by opróżniał naszą skrzynkę na listy, pozbierał ulotki z wycieraczki, a przede wszystkim zwrócił uwagę na nieznajome osoby kręcące się w miejscu naszego zamieszkania. Taki dobry sąsiad jest czasem skuteczniejszy niż nowoczesne systemy alarmowe.

Mimo, że wakacje to czas beztroski i wypoczynku, nie zapominajmy o zasadach bezpieczeństwa, których przestrzeganie jest istotne bez względu na porę roku. Nie pozwólmy aby przerwa od szkoły i od pracy była jednocześnie przerwą od myślenia i odpowiedzialności za nas samych i naszych najbliższych.

(opracowano na podstawie KGP)

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.