„Świat w kolorach” głogowskich studentek

0
651
2015-06-22 -Świat w kolorach- @PWSZ (fot.A.Karbowiak)-49

To miało być zwykłe zadanie na studiach, a powstała książeczka dla dzieci. Studentki III roku pedagogiki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie napisały wierszyki dla najmłodszych, ktore uczelnia postanowiła wydać w formie tomiku. „Świat w kolorach” ukazał się w 500 egzemplarzach i trafi do głogowskich przedszkoli, świetlic środkowiskowych i instytucji opiekuńczych.

Książeczka powstała z inicjatywy mgr Alicji Ostrowskiej, wykładowcy PWSZ, która studentkom dała podczas zajęć zadanie napisania krótkich wierszyków dla dzieci. – Pierwszy raz wprowadziłam na zajęcia taki pomysł. Wyszło to w sposób bardzo spontaniczny w ramach zajęć z dydaktyki i edukacji polonistycznej w przedszkolu, gdzie omawiamy różnego rodzaju utwory i sposób pracy z tymi utworami. Będę się starała wprowadzać taki pomysł także z kolejnymi rocznikami – mówi Alicja Ostrowska.

2015-06-22 -Świat w kolorach- @PWSZ (fot.A.Karbowiak)-44

Utwory, które napisały studentki, okazały się na tyle wartościowe, że powstała idea wydania ich w jednym tomiku. Ale nie było to takie proste. Najpierw należało wiersze zredagować i dokonać ich korekty, a nastepnie znaleźć pieniądze na wydanie książeczki. Koordynowaniem pracy studentek nad tekstami zajęła się Alicja Ostrowska, a pozyskaniem środków na publikację Urszula Zięba, dyrektor Biblioteki PWSZ.

Sponsorem, na którego zawsze możemy liczyć jest Gmina Miejska Głogów. Nasz pomysł spotkał się z bardzo pozytywnym i przychylnym przyjęciem – mówi Urszula Zięba.To jest publikacja zupełnie inna niż nasze dotychczasowe tytuły, ponieważ nie jest to książka naukowa czy skrypt – a taki jest profil naszego wydawnictwa, ale z wielką przyjemnością wydaliśmy te wierszyki. Po pierwsze dlatego, że są bardzo wdzięczne, po drugie fantastycznie ilustrowane i kolorowe. To może być pierwsza książeczka dziecka, ale również pomoc dydaktyczna dla nauczycieli.

Tomik podzielony jest na 4 części. Każda poświęcona została innej porze roku. Wiersze przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Utwory bawią i uczą. Maja charakter edukacyjny, ale są napisane bardzo przystępnym dla najmłodszych językiem. Studentki nie tylko napisaly wierszyki, ale rownież same tomik zilustrowały.

2015-06-22 -Świat w kolorach- @PWSZ (fot.A.Karbowiak)-27

Chciałyśmy dzieciom pokazać inne spojrzenie na pory roku. Na pewno nasza ksiażeczka będzie urozmaiceniem zajęć w przedszkolach. Mamy nadzieję, że wzbogaci ona bazę dydaktyczna, którą mają nauczyciele – mówi Marzena Borkowska, jedna z autorek. – Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy poetkami z prawdziwego zdarzenia, ale cieszymy się, że z naszych utworów powstało coś fajnego i zostało to zauważone. Każda z nas mogła się zrealizować twórczo.

Czy zamierzają w przyszłości jeszcze pisać wierszyki dla dzieci? Niekoniecznie, ale umiejetność stworzenia na poczekaniu zabawnego krótkiego wierszyka czy wyliczanki dla dzieci już bardzo im się przydaje w codziennej pracy w przedszkolach.

Więcej zdjęć ze spotkania autorskiego ze studentkami w fotogalerii.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.