Głogów: Jubileuszowe „Kresy”

0
775

„Na pewno będzie to ważne wydarzenie” – zapowiada Leszek Lenarczyk, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie. W najbliższy piątek rozpoczyna się XX Głogowski Przegląd Kultury Polskiej „Kresy”. Jubileuszowa edycja wydarzenia potrwa dwa dni. Organizatorem imprezy jest głogowskie muzeum.

Głogowski Przegląd Kultury Polskiej „Kresy” to niezwykła okazja, by poznać bogate polskie tradycje, które nasi rodacy z dawnych Kresów z niezwykłą pieczołowitością pielęgnują i kultywują. Artyści przyjeżdżający do naszego miasta z terenów obecnej Bialorusi, Ukrainy czy Litwy cenią sobie głogowski przegląd, bo dzięki niemu mają kontakt z ojczyzną i mogą zaprezentować swój dorobek przed polską publicznością.

Jak podkreśla pomysłodawca Przeglądu i jego organizator, Leszek Lenarczyk, w tym roku, ze względu na jubileusz, „Kresy” będą miały wyjątkowy i bardzo uroczysty charakter. W piątek, 26 czerwca, głogowianie będą mieli okazję obejrzeć spektakl w wykonaniu artystów Teatru Polskiego Ludowego we Lwowie, którzy na deskach Miejskiego Ośrodka Kultury zaprezentują się w sztuce Sławomira Mrożka „Na pełnym morzu”.

W piątek zapraszamy do Miejskiego Ośrodka Kultury o godzinie 17.00. Przed spektaklem odbędzie się również skromna uroczystość związana z dwudziestoleciem „Kresów” – mówi Leszek Lenarczyk.

Równie ciekawie zapowiada się sobota 27 czerwca. Tego dnia bowiem, o godzinie 15.00, rozpocznie się w Miejskim Ośrodku Kultury koncert galowy dwudziestych, jubileuszowych, „Kresów”. Wezmą w nim udział trzy zespoły: Kapela Grodzieńska, Kapela Wileńska oraz stali bywalcy kresowego przeglądu – Kapela Lwowska Fala.

Koncert zapowiada się więc wspaniale. Cieszymy się, że udało nam się zaprosić tych wykonawców. Nie było to wcale łatwe bowiem ich kalendarze szczelnie wypełnione są zaproszeniami na koncerty – mówi dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie.

Patronat nad jubileuszową edycją Głogowskiego Przeglądu Kultury Polskiej „Kresy” objął Grzegorz Schetyna, minister spraw zagranicznych. Przyjął on zaproszenie na imprezę i bardzo możliwe, że weźmie udział w sobotnim koncercie galowym.

2015-06-23 XX Głogowski Przegląd Kultury Polskiej „Kresy”

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.