Polkowice: Z książką na walizkach – wielki finał

0
399
2015-06-16 Polkowice: z książką na walizkach (fot. GBP w Radwanicach)

Miniony weekend to nie tylko obchody święta miasta, ale też wielki finał XII Dolnośląskich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Na tropie tajemnic, czyli z książką na walizkach po Dolnym Śląsku”. W sobotę 13 czerwca Polkowice stały się, po raz drugi w swojej historii, dolnośląską stolicą książki dla dzieci i młodzieży.

Obchody czytelniczego święta rozpoczęły się w rynku od barwnego korowodu Parady Czytelniczej, w którym wzięło udział 11 grup z różnych miejscowości powiatu. Dzieci niosły transparenty promujące czytelnictwo i były przebrane w fantazyjne stroje nawiązujące do różnych książek, czym zachwycały przechodniów. Grupy paradne, w ramach konkursu na najbardziej barwny korowód, przygotowały też liczne prezentacje. Ostatecznie największy podziw zdobyła grupa “Lokomotywki” z Jędrzychowa i jako nagrodę zdobyła 1500zł na wycieczkę.

Parada Czytelnicza zaprowadziła dzieci do Parku Miejskiego, gdzie czekało na uczestników mnóstwo atrakcji. Największą gratką były namioty, w których można było spotkać się z pisarzami i ilustratorami, zdobyć autograf oraz porozmawiać z twórcami książkowych hitów dla dzieci i młodzieży oraz zakupić ich książki. W sumie do Polkowic przyjechało aż 10 popularnych pisarzy: Albena Grabowska-Grzyb, Beata Ostrowicka, Marcin Pałasz, Romek Pawlak, Katarzyna Ryrych, Kazimierz Szymeczko, Agnieszka Tyszka, Paweł Wakuła, Rafał Witek oraz Joanna Zagner-Kołat. Odbyło się też uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursów realizowanych podczas tegorocznej akcji XII Dolnośląskich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami.

Trzygodzinny piknik umilały występy wokalne oraz taneczne, zabawy w stylu fitness, malowanie twarzy oraz kącik artystyczny. Było gwarno, kolorowo, bardzo książkowo i upalnie, dlatego sporym zainteresowaniem cieszyło się też stoisko z chłodnymi napojami.

Akcja czytelnicza „Z książką na walizkach” odbyła się na Dolnym Śląsku po raz dwunasty, a w Polkowicach zagościła drugi raz – pierwsza polkowicka edycja odbyła się w 2007 roku.

— Podobnie jak wtedy, tak i tym razem udało nam się zorganizować to wyjątkowe wydarzenie. Mam nadzieję, że wszyscy są usatysfakcjonowani. Kosztowało nas to mnóstwo pracy, ale efekt, który udało się osiągnąć rekompensuje ten cały wysiłek. — podkreśla Beata Zalewska, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Polkowicach.

Jest to największa tego typu impreza promująca czytelnictwo dla dzieci i młodzieży w województwie dolnośląskim, a cały projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego i Gminy Polkowice.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.