Jaczowiacy odznaczeni

0
649
2015-06-16 Jaczowiacy odznaczeni @Jaczów (fot. UG Jerzmanowa)

Zespół Jaczowiacy świętuje 70 rocznicę istnienia. Grupa istnieje od 1945 r. i przez ten czas wychowała aż 6 pokoleń. Radni gminy Jerzmanowa w uznaniu wieloletniej pracy zespołu na rzecz krzewienia kultury ludowej przyznało Jaczowiakom honorowy tytuł „Zasłużony dla Gminy Jerzmanowa”.

Z wnioskiem o odznaczenie Zespołu wystąpili członkowie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych, wskazując w uzasadnieniu m.in., że Zespół posiada nieoceniony wkład w rozwój i upowszechnianie kultury gminnej. Praca członków Zespołu jest bezcenna, ponieważ uwrażliwia i wzbogaca, tworzy atmosferę więzi z dawnymi obyczajami, przenoszonymi do współczesności.

Honorowy tytuł nadany został podczas uroczystej sesji 12 czerwca br. w Jaczowie. Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w tej sprawie, a następnie przewodniczący rady Tadeusz Kozakowski wręczył akt nadania tytułu Małgorzacie Kuchnickiej, kierowniczce zespołu. „Zasłużony dla Gminy Jerzmanowa” to wyraz uznania za szeroką promocję gminy, wkład w rozwój i upowszechnianie kultury gminnej oraz za eksponowanie potencjału gminy podczas uroczystości i przedsięwzięć artystyczno-integracyjnych – mówił Tadeusz Kozakowski, uzasadniając nadanie wyróżnienia.

Z rąk wójta gminy Jerzmanowa Lesława Golby Małgorzata Kuchnicka odebrała także okolicznościową statuetkę i kosz z 70 herbacianymi różami.

Po uroczystości nadania tytułu zespół wystąpił przed zebranymi z krótkim programem artystycznym, a następnie przeszedł kolorowym korowodem pod Wiejski Dom Kultury w Jaczowie. Tam odbyła się biesiada, na którą zostali zaproszeni wszyscy związani z zespołem w ciągu 70 lat. Niestety, wiele osób, które tworzyło pierwsze składy grupy już nie żyje, w tym założycielka Jaczowiaków Michalina Hankiewicz.

Zespół wciąż łączy pokolenia. Należą do niego osoby w różnym wieku. Obecnie najstarszym członkiem Jaczowiaków jest Bronisław Włodarczyk (94 l.), najmłodszym Natalia Sulima (4 l.)

Dla wielu byłych członków zespołu było to niezwykle wzruszające spotkanie. Występ grupy podczas biesiady przywołał wiele wspomnień, ale też zachęcił nowe osoby do wstąpienia do zespołu. Wspólne śpiewanie i tańce do późnej nocy zintegrowały nas, wiele osób chce na nowo z nami występować i pytało o taką możliwość – mówi Małgorzata Kuchnicka – Spotkaniem zachwyceni byli także zespołowi seniorzy, którzy ogromnie cieszyli się z zaproszenia i wyrazili chęć integracji częściej niż tylko przy okazji okrągłych urodzin Zespołu.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.