Głogów: Kulturalny Rozkład Jazdy

0
529

Głogowskie Konfrontacje Literackie to najważniejsze wydarzenie kulturalne ubiegłego tygodnia. Spotkania autorskie Joanny Bator, Marcina Świetlickiego, Antoniego Libery, turnieje i konkursy poetyckie, warsztaty literackie z Bohdanem Zadurą, a to wszystko w ciągu zaledwie trzech dni. To była prawdziwa uczta dla wielbicieli słowa pisanego. Teraz na swoje święto już na pewno szykują się fani muzyki z Krainy Łagodności – Stachuriada 2015 coraz bliżej. Przed nami tydzień pełen kulturalnych emocji.

Początek tygodnia zapowiada się bardzo teatralnie. Od rana w Miejskim Ośrodku Kultury szczególnie na dzieci i młodzież czeka mnóstwo teatralnych wrażeń. Dolnośląski Teatr Młodego Widza z Wrocławia wystawi w Głogowie dwa spektakle. Dzieciom zaprezentuje (g. 9.00) Baśń o kluskowej bramie, oparty na wrocławskich legendach. Dla młodzieży natomiast zagra (g. 11.00) przedstawienie Klik. Nie żyjesz. Cyber-przemoc na co dzień. Spektakl dotyczy przemocy i zagrożeń w internecie. Fabuła przedstawienia jest oparta na motywach „Opowieści Wigilijnej”. Bohater wyrusza w podróż przez cyberprzestrzeń, aby zmierzyć się z demonami podobnie jak Ebenezer Scroodge.

Poniedziałkowe popołudnie też będzie bardzo teatralne. O godz. 17.00 w ramach Teatralnego Poniedziałku zaprezentują się na scenie MOK dziecięce grupy teatralne, działające w MCK MAYDAY. Wystawią dwa spektakle, oba w reżyserii Agnieszki Wilczyńskiej-Urbanowskiej. Będą to: „Makabreski Jachowicza w wykonaniu grzecznych dzieci” Grupy Teatralnej – Uśmiechnięty Teatrzyk oraz „Wielka podróż Malinowego Królika” – Teatru Niebanalnego. Wstęp na przedstawienia jest wolny.

We wtorkowy poranek warto zażyć trochę ruchu – Stowarzyszenie SZANSA zaprasza na SlowJogging, czyli sport dla każdego i dla młodych, i dla seniorów. Podczas treningów spala się dwa razy więcej kalorii niż przy chodzie. Slow jogging ma również dobroczynny wpływ na kondycję umysłową. Zajęcia odbywają się co wtorek między 9.00 a 10.30. Zbiórka w Stowarzyszeniu Szansa, przy ul. Perseusza.

Miłośnicy fotografii powinni zajrzeć do Piwnicy Artystycznej Pod św. Mikołajem w środowy wieczór. O godz. 17.00 odbędzie się tam wernisaż wystawy fotograficznej w ramach Salonu Fotograficznego „…przeciw temu czasowi… .” Autorem prac pn. „Pomiędzy snem a jawą” jest pani Agata Luiza Dadańska. Wernisaż odbywa się w ramach projektu „Senior reaktywacja”, realizowanego przez Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży SZANSA.

W tym tygodniu sezon zakończy Dyskusyjny Klub Filmowy Szpula. Ostatnim przed wakacjami filmem, prezentowanym w ramach DKF-u będą „Cztery Słońca” – czeski komediodramat, laureat Czeskich Lwów. Seans 18 czerwca o godz. 20.00 w MOK-u, bilet: 10 zł.

W piątek, 19 czerwca, wydarzenie, na które czekają fani dobrego humoru i wielbiciele polskiego kabaretu. O godz. 20.00 na scenie MOK swój najnowszy program „Tak, że o” zaprezentuje Kabaret Hrabi (bilety: 70zł/parter, 60zł/balkon).

Tego samego dnia rozpocznie się Stachuriada 2015 – wielkie święto piosenki poetyckiej i autorskiej. Na Polanę Grochowicką najpierw zjadą wielbiciele motocykli, by wziąć udział w MotoStachuriadzie czyli IV Zlocie Motocyklowym. O godz. 18.30 zaprezentuje się publiczności laureat IX Przeglądu „Wyśpiewać poezję” zespół My. O 19.30 wystąpi zespół Chmura, a gwiazdą wieczoru będzie Cała Góra Barwinków. Po koncertach odbędzie się jeszcze Nocny Turniej Jednego Wiersza.

Sobotę na Polanie Grochowickiej rozpoczną uczestnicy X Przeglądu „Wyśpiewać poezję”. Następnie odbędą się warsztaty oraz gra terenowa „Śladami Stachury”. O 13.30 podczas Parady Motocykli będzie można w pełnej krasie podziwiać maszyny, które zjechały na zlot. O 15.00 rozpocznie się Siekierezada, czyli turniej cięcia i rąbania drewna. Po godz. 17.00 zostaną ogłoszone wyniki X Przeglądu „Wyśpiewać poezję”. Później zebrani na Polanie Grochowickiej spróbują pobić rekord we wspólnym wyśpiewaniu „Piosenki dla Juniora i jego gitary”. Następnie na scenie zaprezentują się laureaci tegorocznego Przeglądu „Wyśpiewać poezję”. Wieczorny blok koncertów rozpocznie Marek Gałązka (godz. 19.00), po nim wystąpi Robert Kasprzycki z zespołem, a o godz. 22.00 na scenie pojawi się gwiazda Stachuriady 2015 zespół Raz, Dwa, Trzy. Po koncercie, dla najwytrwalszych, odbędzie się jeszcze Nocne Stedogranie przy ognisku.

Ale nie samą Stachuriadą człowiek żyje. Weekend będzie obfitował w wydarzenia, nie tylko dla miłośników poezji śpiewanej. W sobotni poranek MOK przygotował coś dla amatorów królewskiej gry. O godz. 9.00 rozpocznie się Czerwcowy Turniej Szachowy, który zostanie rozegrany tempem 30 min. na zawodnika na dystansie 6 rund w jednej grupie turniejowej.

Do MOK-u warto wybrać się również w sobotnie popołudnie, tym bardziej, że będzie okazja pomóc małemu Wiktorkowi Lizoniowi, który choruje na ostrą białaczkę limfatyczną. Koncert charytatywny dla chłopca organizują Stowarzyszenie Otwarte Drzwi i Skuteczni Wolontariusze. Start wydarzenia o godz. 17.00, wstęp za dowolny datek wrzucony do puszki.

W niedzielę salę widowiskową MOK opanują zuchy, które zaprezentują swoje umiejętności i talenty podczas 15. Dolnośląskiego Festiwalu Twórczości ZUCH – ART 2015. Impreza rozpocznie się o godz. 10.00.
Oczywiście, to nie wszystkie wydarzenia, jakie odbywać się będą w najbliższym tygodniu w Głogowie. Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj do naszego Kalendarza Wydarzeń i bądź na bieżąco.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.