Głogowianka weźmie udział w Mistrzostwach Świata Boccia Open 2015

0
264

W najbliższy wtorek (16 czerwca) w Poznaniu rozpoczną się Mistrzostwa Świata Boccia Open 2015. W zawodach wezmą udział najlepsi zawodnicy z całego świata, a w gronie tym znalazło się miejsce dla głogowianki, 41-letniej Edyty Owczarz.

Boccia to dyscyplina sportu stworzona z myślą o osobach z najcięższymi schorzeniami narządu ruchu. Wywodzi się ona od włoskiej gry w bule, a po raz pierwszy pojawiła się na Igrzyskach Paraolimpijskich w 1984 roku w Nowym Jorku. Stałą dyscypliną paraolimpijską boccia stała się w 1992 roku i jest jednym z kilku sportów, który nie ma swojego odpowiednika w programie Igrzysk Olimpijskich.

Edyta Owczarz poznała tę dyscyplinę sportu w 2012 roku. Rok później skupiła się na regularnym trenowaniu, efektem czego jest wyjazd do Poznania na zbliżające się Mistrzostwa Świata. – „Gdyby nie boccia, to pozostaje mi kibicowanie przed telewizorem. Myślę, że to nie jest tylko tak, że weszłam w to, bo nic innego dla mnie nie było. Po prostu mnie to wciągnęło, szczególnie takie poczucie, że do ostatniej chwili meczu nie ma pewnika” – powiedziała reprezentantka Polski.

Mecz bocci składa się z czterech rund i może trwać nawet 1,5 godziny. Edyta Owczarz występuje w klasie BC 3, w której zawodnik korzysta z urządzeń wspomagających i pomocy asystenta. Głogowianka powiedziała też nieco więcej o samych zasadach tej dyscypliny sportu. – „Każdy z nas ma do dyspozycji zestaw bil albo czerwone, albo niebieskie. W zestawie jest 6 bil jednego koloru i jest jack, bila biała. Jest wyrzucana na początek na boisko. Zawodnik, który wyrzucił jacka, wyrzuca też pierwszy swoją bilę. Mam za zadanie umieścić bilą jak najbliżej jacka. Im więcej bil na boisku, tym trudniej. Tam wchodzi w grę wybijanie, przepychanie, odbijanie, tzw. bilard, przeskakiwanie bil. No, są przeróżne zagrania. Tyle, ile moich bil jest bliżej jacka od pierwszej bili przeciwnika, tyle punktów mam w danej rundzie.”

W Mistrzostwach Świata wezmą udział reprezentanci 29 krajów. Do zawodów głogowianka przygotowuje się Klubie Sportowym IKSON działającym przy Domu Uzdrowienia Chorych. Zawodniczka może również liczyć na wsparcie finansowe ze strony Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Urzędu Miasta w Głogowie.

Edycie Owczarz życzymy jak najlepszego startu w Mistrzostwach Świata, zwłaszcza, że są one dodatkowo kwalifikacją do przyszłorocznych Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro!