Burze z gradem – wydano ostrzeżenie

0
701
2015-06-12 Zagrzmi i spadnie grad (fot. H. Kowalski)
burze, burza, piorun

Nad Dolny Śląsk nadciągają burze z gradem. IMGW-PIB wydał ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia na nasz region. Przypominamy jak należy zachować się podczas burzy.

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 10 mm do 15 mm, lokalnie około 30 mm, oraz porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie opady gradu. Prognozowana maksymalna aktywność burz w godzinach popołudniowych i wieczornych. Prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych zjawisk wynosi 90%, a ostrzeżenie jest ważne dziś do godziny 23.00.

Porażenie piorunem najczęściej kończy się śmiercią lub trwałym kalectwem, a wyładowania atmosferyczne mogą spowodować pożary, uszkodzenia budynków czy spalenie instalacji elektrycznej a wraz z nią podłączonych do niej urządzeń. Przypominamy więc o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Należy usunąć z balkonów i parapetów rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Okna i drzwi należy zamknąć, a urządzenia elektryczne odłączyć od zasilania. Najlepiej pozostać w domu i nie obserwować wyładowań będąc tuż przy oknie. Podczas nawałnicy nie wolno korzystać z telefonu komórkowego. Chwilowa poprawa pogody i brak wyładowań nie oznacza, że jest bezpiecznie. Przed wyjściem z domu należy upewnić się jaka jest sytuacja.

Jeśli gwałtowna burza zaskoczy podczas podróży samochodem najlepiej zatrzymać się i poszukać bezpiecznego schronienia, pamiętając by nie parkować pod drzewami, słupami i liniami a także pod lekkimi konstrukcjami (np. wiaty autobusowe).

Kiedy burza złapie nas w otwartym terenie, najlepiej schronić się w zagłębieniach terenu (nie siadamy, ani nie kładziemy się, tylko kucamy). Należy odsunąć się od metalowych przedmiotów i nie wolno ich dotykać. Wypoczywając nad wodą w czasie burzy nie wolą przebywać w wodzie, a łódki należy przycumować do brzegu.

Burze mogą powodować lokalne szkody – zalewać piwnice, łamać gałęzie drzew, powodować utrudnienia komunikacyjne i przerwy w dostawach energii elektrycznej, dlatego zachowajmy szczególną ostrożność.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.