Wielkie wyróżnienie dla sportowca i działacza Skorpiona Polkowice

0
552
ZDJĘCIE: 2014-04-24 Filip Rodzik w Pucharze Świata 2014 w Strzelectwie Sportowym Osób Niepełnosprawnych

Sporego zaszczytu dostąpił Filip Rodzik, sportowiec, trener i prezes klubu Skorpion Polkowice, który został zaproszony na trwające blisko dwa tygodnie szkolenie w Stanach Zjednoczonych. Poza Rodzikiem, zaproszenie do Waszyngtonu dostało tylko dziewiętnaście osób z całego świata.

„Multi-Nation Sport Disability Advocate Sport Visitors Program”, bo tak brzmi nazwa całego wydarzenia, to zorganizowane przez rząd Stanów Zjednoczonych i trwające blisko dwa tygodnie spotkanie dla osób związanych ze sportem niepełnosprawnych. Uczestnicy takiego szkolenia to sportowcy, trenerzy i menadżerowie ze wszystkich stron świata. W gronie dwudziestu zaproszonych osób, znalazło się tylko czterech przedstawicieli Europy, w tym dwie osoby z Polski. Poza Filipem Rodzikiem, do Stanów Zjednoczonych udał się Bożydar Abadżijew, trener polskiej kadry narodowej w siatkówce na siedząco.

Podczas blisko dwutygodniowego zjazdu, uczestnicy nauczą się, w jaki sposób zaangażować młodzież z niepełnosprawnościami w aktywność fizyczną, jak komunikować się z takimi osobami, motywując ich do aktywnego trybu życia czy tego, jak pracować z drużyną osób niepełnosprawnych i nauczyć szacunku do reszty zespołu. Obecność w stolicy Stanów Zjednoczonych będzie też doskonałą możliwością nawiązania międzynarodowych znajomości, m.in. z przedstawicielami Brazylii, która w przyszłym roku zorganizuje Paraolimpiadę w Rio de Janeiro. Pozostałe kraje, które biorą udział w programie to Chorwacja, Katar, Korea Południowa, Sudan, Tanzania i Turkmenistan.

Skorpion Polkowice to prężnie działająca organizacja, która powstała w grudniu 2008 roku. Jest to również pierwszy klub sportowy na terenie gminy Polkowice, którego cel promowania aktywnych postaw wśród osób i grup marginalizowanych ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych, realizowany jest przez uprawianie sportu. W skład klubu wchodzą obecnie sekcje rugby, kolarska oraz strzelecka. To właśnie w tej ostatniej największe sukcesy odnosi Filip Rodzik. Polkowiczanin trenuje strzelectwo już od dziewiętnastu lat i w tym czasie wyrobił sobie pozycję nie tylko na krajowym podwórku. W 2013 roku sięgnął on po złoty medal Mistrzostw Europy w hiszpańskim Alicante, a na najwyższym stopniu podium stanął dzięki zwycięstwu w konkurencji P1. Wcześniej wygrywał również zawody Pucharu Świata, natomiast celem na przyszły rok jest dobry występ we wspomnianych wcześniej Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich. Te odbędą się w dniach 7-18 września 2016 roku w Brazylii. W tym miejscu warto wspomnieć, że Filip Rodzik zakwalifikował się na brazylijską imprezę jako pierwszy z grona polskich sportowców. Kwalifikację wywalczył w lipcu 2014 roku podczas Mistrzostw Świata w Suhl (Niemcy).

Sportowcom zrzeszonym w klubie Skorpion Polkowice życzymy jak najlepszych wyników, samych sukcesów oraz jak najwięcej radości z uprawiania sportu!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.