Głogów: Kulturalny Rozkład Jazdy

0
999
2014-07-22 Różowy most tolerancji (fot.P.Dudzicki)

Kolejny tydzień pełen inicjatyw kulturalnych w naszym mieście właśnie się rozpoczął. W najbliższych dniach głogowianie będą mieli okazję wziąć udział w wydarzeniach takich, jak: Wieczór Tańca Współczesnego, Światowy Dzień Jazzu, czy koncert zespołu Krzywa Grzywa. W tym tygodniu mieszkańcy naszego miasta mogą udać się także poza granice Głogowa i pieszo wyruszyć Nocą Do Jutrzenki Nadziei, a nawet wyjechać do Skandynawii. A na weekend majówka w Głogowie!

W ubiegłym tygodniu mieszkańcy naszego miasta mieli okazję wziąć udział w Głogowskich Dniach Książki, które dla swoich najmłodszych czytelników zorganizowała głogowska Miejska Biblioteka Publiczna, również w MBP odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu Fotostopem przez Świat, którego gościem był fotograf, dziennikarz i podróżnik Zbigniew Borys. W miniony piątek miała odbyć się Głogowska Reggaenerecja, jednak ze względu na małe zainteresowanie koncert odwołano. Odbył się natomiast V Cross Straceńców, którym przez ostatni weekend żyło całe miasto, na czele z samym prezydentem Rafaelem Rokaszewiczem, który nie tylko dopingował, ale i sam uczestniczył w tym wyjątkowym, sportowym wydarzeniu. A co przyniesie tydzień właśnie rozpoczęty?

Sportowy weekend za nami, ale mniej nie oznacza to, że głogowianie przestają dbać o swoje zdrowie. Już dziś, tradycyjnie o 20:00 pod MOK-iem spotyka się grupa Biegam Bo Lubię Głogów, która ponownie biegowo przemierzy nasze miasto. BBL gorąco zachęca wszystkie osoby do przyłączenia się i wspólnego trenowania w gronie biegaczy z Głogowa. Grupa nastawiona jest na osoby początkujące, dlatego też jeśli ktoś pragnie rozpocząć swoją przygodę z bieganiem lub spróbować biegać nie samemu, a w grupie to Biegam Bo Lubię Głogów wydaje się być świetnym rozwiązaniem. Treningi teamu BBL odbywają się trzy razy w tygodniu: poniedziałek, środa: 20:00 pod MOK-iem, sobota: trening rodzinny o 9:30 na Stadionie Chrobrego.

Jeśli ktoś natomiast aktywność fizyczną woli oglądać, może w środowy wieczór wziąć udział w Wieczorze Tańca Współczesnego, który organizowany jest przez MOK w ramach Międzynarodowego Dnia Tańca. Podczas wieczoru wystąpią uczestnicy sekcji tańca współczesnego SAMAR działającego przy głogowskim Miejskim Ośrodku Kultury. Gościem specjalnym wieczoru będzie natomiast Teatr Taca TAGIM z Zielonej Góry w choreografii Małgorzaty Konert. Wieczór Tańca Współczesnego odbędzie się 29. kwietnia o godz. 18:00 w sali widowiskowej MOK. Wstęp na taneczne wydarzenie jest wolny.

Ciekawą propozycją na czwartkowy wieczór jest natomiast Koncert Funky New Orleans, który odbędzie się z okazji Światowego Dnia Jazzu w Fortepiano Ristorante. Podczas koncertu usłyszeć będzie można muzyków takich, jak: Tomasz Nitribitt, Mateusz Słowiński, Jerzy Kwinta, Andrzej Waśniewski, Łukasz Kowalczyk, a także: Łukasz Kłos, Tomek Kasiukiewicz, Robert Kamalski, Grzegorz Pastuszka. Koncert odbędzie się na ogródku restauracji. Wstęp na rezerwację stolików.

Majowy weekend zamiast rozpoczynać długim snem, na który pozwala piątkowy dzień wolny, można wybrać wersję rekreacyjną i udać się Nocą do Jutrzenki Nadziei, czyli VII pieszą pielgrzymkę do Grodowca. Pielgrzymka startuje tradycyjnie o północy 30. kwietnia na 1. maja sprzed kościoła pw. NMP Królowej Polski w Głogowie na osiedlu Kopernik. Msza św. w Grodowcu odbędzie się o godz. 6:00. Trasa: Głogów, Szczyglice, Obiszów, Świnino, Żuków, Grodowiec.

Część głogowian wyruszy natomiast nieco dalej – w ramach majówkowego weekendu mieszkańcy naszego miasta wraz z Klubem Batalionowym wybiorą się do Skandynawii. Wycieczka potrwa cztery dni, podczas których jej uczestnicy zwiedzą atrakcje turystyczne Danii i Szwecji.

Nowy miesiąc w Głogowie może „Otworzyć przed nami życie” – taki tytuł nosić będzie wystawa uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej „Arka”. Wystawa odbędzie się w zwiążku z 20-leciem Warsztatów Terapii Zajęciowej prowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Głogowie. Będzie to szczególna okazja do podsumowania dotychczasowej działalności placówki. Wernisaż wystawy odbędzie się 1. maja o godz. 16:30 w Galerii Edukacji Twórczej MOK. Wystawę będzie można oglądać do 31. maja 2015.

Piątkowy wieczór w Głogowie można spędzić przy bałkańskiej muzyce. Na ciekawy koncert zaprasza Kawiarnia Piwnica Artystyczna pod św. Mikołajem, która tym razem będzie u siebie gościć zespół o nazwie Krzywa Grzywa. Grzywa to działające od 2006 roku polsko-bułgarskie trio z Wrocławia. W repertuarze koncertowym zespołu ludowa muzyka bułgarska, macedońska, serbska, rumuńska, grecka, cygańska, polska, żydowska, arabska jest punktem wyjścia dla własnej, nierzadko bardzo żywiołowej interpretacji – wiernej tradycji, lecz dopuszczającej margines improwizacji. Koncert odbędzie się 1. maja o godz. 18:00. Bilety w cenie 15 zł/osoba dostępne w Piwnicy Artystycznej.

Majowy weekend warto zarezerwować na atrakcje przygotowane przez Gminę Miejską Głogów. Przez trzy dni majowego weekendu będzie można wziąć udział w wielu ciekawych wydarzeniach. Jedną z propozycji Gminy Miejskiej Głogów jest zwiedzanie głogowskich obiektów turystycznych. Przewodnik przez trzy kolejne, majowe dni oprowadzał będzie zainteresowanych po obiektach takich, jak: Wieża Ratuszowa, Sukiennice, Podziemia Kościoła Bożego Ciała, Ruiny Kościoła Św. Mikołaja, Blok Koszaroway, Fosa miejska. Zwiedzanie odbędzie się w godzinach: 12:00; 14:00; 16:00; 17:00. Zbiórka przy wybranych obiektach. Wstęp na obiekty jest bezpłatny.

Atrakcji nie zabraknie również na Rynku przy głogowskim ratuszu. Tam szczególnie warto wybrać się z najmłodszymi mieszkańcami naszego miasta, ponieważ dla dzieci przewidziane są liczne gry i zabawy, dmuchane zamki, bryczka, a także zajęcia plenerowe. Wieczorową porą odbędzie się natomiast szereg koncertów zespołów takich, jak: Ampótacja, TMK aka Piekielny, i gość specjalny: Fucktory – piątek, 1 maja; Zespół Cadillac, Jazz Riders, Girls Sound, Mateusz Krauwurst, Zdzisław Krawczonek, Katarzyna Krawczonek i Zbigniew Adamczak – sobota, 2 maja; Zespół Słowiany oraz Projekt Fraktalia/ Stacja Poezja – niedziela, 3 maja.

Drugi dzień weekendu majówkowego to oprócz atrakcji pod ratuszem i możliwości zwiedzania obiektów turystycznych, także szereg pomysłów na aktywne spędzenie czasu. Sobota z Gminą Miejską Głogów rozpocznie się już o godz. 10:00 – wówczas będzie można przepłynąć kajakiem z Rybaczówki do Głogowa. Zbiórka na Rynku przed ratuszem o godz. 10:00 – przejazd autokarem do Rybaczówki i spływ do Głogowa. Czas trwania spływu to ok. 2,5 godziny. Zainteresowani mogą dokonać zapisów na oficjalnej stronie Stowarzyszenia Turystyki i Rekreacji Zwiedzak. Koszt to 20 zł/osoba. Osoby, które bezpieczniej czują się na lądzie, również mają okazję wziąć udział w wycieczce do Rybaczówki, ale na rowerach. Rowerowy rajd rodzinny na trasie Ratusz-Rybaczówka startuje o godz. 10:00 spod głogowskiego ratusza.  Tego samego dnia, w godzinach 14:00-18:00 będzie również możliwość przepłynięcia kajakiem po Zatoce Odrzańskiej.

Ponadto przez cały majowy weekend będzie można skorzystać z wodnej wycieczki po Odrze Statkiem Laguną. Rejsy odbywać się będą: w piątek, 1 maja: 16:00, 18:00; sobotę, 2 maja: 12:00, 15:00, 18:00; niedzielę, 3 maja: 10:00, 15:00, 18:00.

W sobotę, 2. maja na Majówkę zapraszają także sąsiednie  Polkowice. Tego dnia odbędzie się bowiem Majówka w sercu miasta, w ramach której miejsce mieć będzie wiele ciekawych inicjatyw: namiot cudonamoiot, w którym zaprezentowany zostanie spektakl dla najmłodszych, Teatr Rozrywki Trójkąt z Zielonej Góry zaprosi dzieci na drugie tego dnia przedstawienie, dorośli będą mieli okazję pośmiać się przy kabarecie DNO, fani muzyki natomiast mogą udać się na koncert zespołu ETNA oraz Obstawy Prezydenta. Wieczór zakończy występ Agaty Dziarmagowskiej. Majówka w Polkowicach odbędzie się 2. maja w Amfiteatrze. Start o 14:00.

Zaprezentowane powyżej wydarzenia to jedynie część z tych, które odbywają się w naszym mieście. Aby być na bieżąco z głogowskimi wydarzeniami, polecamy śledzić Kalendarz Wydarzeń TutajGLOGOW.pl!

Już nie szukaj! Głogów jest tutaj!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.