Sukces głogowskiego gimnazjalisty

0
520
2015-04-14-gminazjum nr 3@Głogów

„Wpływ preparatów z alg morskich na energię i siłę kiełkowania nasion jęczmienia jarego w warunkach niestresowych oraz w warunkach stresowych – w środowisku kwaśnym i słonym” – Skomplikowane? Nie dla Szymona Blidy, głogowskiego gimnazjalisty, który zrealizował projekt właśnie pod taką nazwą i zajął drugie miejsce w Mini Projekcie Badawczym. W programie wzięło udział 36 najbardziej innowacyjnych, uczniowskich projektów badawczych.

Na przełomie czerwca i lipca 2014 r. Gimnazjum nr 3 w Głogowie przystąpiło do udziału w „Uczniowskim Mini Projekcie Badawczym w zakresie innowacyjnego zastosowania w praktyce wiedzy z obszaru nauk przyrodniczych”,

„Jest to Projekt, który odpowiada na potrzebę wsparcia najbardziej uzdolnionych uczniów Dolnego Śląska w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych.” – czytamy na stronie Urzędu Marszałkowskiego.

Organizatorem programu był Wydział Edukacji Urzędu Marszałkowskiego i DODN we Wrocławiu.

Program polegał na stworzeniu, realizacji, a następnie upowszechnieniu badań dla wszystkich uczniów i nauczycieli Dolnego Śląska. Stworzono 36 najbardziej innowacyjnych, uczniowskich projektów badawczych, których zakres wykraczał poza podstawę programową przedmiotów: biologia, fizyka, chemia. Na każdy przedmiot przypadało 12 uczniowskich mini projektów badawczych, z których tylko 3 mogły okazać się najlepsze.

W głogowskim gimnazjum nr 3 Szymon Blida, uczeń klasy drugiej, pod opieką p. Agnieszki Woźny, stworzył i zrealizował projekt biologiczny pt. „Wpływ preparatów z alg morskich (Kelpaku i AlfaMaxu) na energię i siłę kiełkowania nasion jęczmienia jarego w warunkach niestresowych oraz w warunkach stresowych – w środowisku kwaśnym i słonym”. Praca nad realizacją projektu trwała od października 2014 r. do końca lutego tego roku.

–„W tym czasie dokonano zamówienia i zakupu materiałów do badań i przeprowadzono eksperymenty. Wyniki i wnioski z przeprowadzonych badań posłużyły Szymonowi do napisania pracy, której obrona miała miejsce 23 marca we Wrocławiu. Komisja oceniająca mini projekty, uznała, że eksperyment naszego ucznia zasługuje na podziw i szczególne wyróżnienie.”– opowiada Małgorzata Nowakowska Dyrektor Gimnazjum nr 3.

Projekt Szymona Blidy  zdobył II miejsce, ulegając tylko starszym od siebie licealistom.

Szymon jest również laureatem konkursu „zDolny Ślązak Gimnazjalista” z chemii oraz finalistą tego konkursu z matematyki.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.