Policja: „Nie dajmy się ponieść nerwom”

0
634
zdjęcie Arch.-2013-07-14-głogowska-policja-01

Przed świętami oraz w ich trakcie głogowska policja prowadzić będzie wzmożone działania pod nazwą „Wielkanoc 2015”, w szczególny sposób zwracając uwagę na bezpieczeństwo na drogach. „Nie dajmy się ponieść nerwom oraz pośpiechowi i bezpiecznie dojedźmy na zakupy, do domu i z świątecznymi odwiedzinami”– apelują głogowscy policjanci. Policjanci przypominają też o konsekwencjach chuligańskich wybryków, do których często dochodzi w „lany poniedziałek”. 

Zbliżają się święta Wielkanocne. Wielu z nas spędzi je poza domem, odwiedzając rodziny. Zwiększony ruch pojazdów może wpłynąć na podwyższenie zagrożenia bezpieczeństwa na drogach oraz spowodować dodatkowe utrudnienia.

Głogowska policja przypomina też o właściwym zabezpieczeniu domów i mieszkań jeśli udajmy się na dłuższy, kilkudniowy wypoczynek poza miasto. O wyjeździe dobrze jest poinformować sąsiadów i poprosić ich o zwracanie baczniejszej uwagi na nasz dobytek.

Policjanci przypominają również o wielkanocnym „lanym” poniedziałku –„Postarajmy się, aby stary obyczaj „śmigusa dyngusa” nie stał się wybrykiem chuligańskim. Apelujemy do rodziców o uświadomienie pociechom, że polewanie wodą przypadkowych przechodniów i pojazdów w ruchu, zrzucanie woreczków z wodą z okien budynków i inne tego typu zachowania, to narażanie innych na niebezpieczeństwo.”– mówi Bogdan Kaleta, oficer prasowy z Komendy Powiatowej Policji w Głogowie.

Oblanie wodą może stanowić wykroczenie. Czyn taki może podlegać pod wiele przepisów karnych pochodzących z kodeksu wykroczeń. Oblewanie może zostać zakwalifikowane pod zakłócanie spokoju i porządku publicznego, spowodowanie niebezpieczeństwa przez wyrzucanie przedmiotów i wylewanie płynów lub jako nieobyczajny wybryk. W skrajnych sytuacjach naruszony może być nawet przepis z artykułu 288 § 1 Kodeksu karnego.

Chodzi o sytuacje, w których wskutek polewania wodą doszło do zniszczenia mienia np. ubrania. Jeżeli oblewane są samochody, czyn taki może stanowić wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu ruchu drogowego, a w szczególności rzucanie przedmiotami w pojazdy w ruchu, utrudnianie ruchu na drodze jak i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

–„W takich sytuacjach policja będzie reagować stanowczo, kierując sprawy do odpowiednich instytucji a w przypadku nieletnich dodatkowo powiadamiając szkoły i rodziców. Osoby poszkodowane mogą też dochodzić swoich praw i wyrównania strat na drodze cywilne”– przestrzega oficer prasowy i dodaje –„Pamiętajmy, że do pełniących służbę policjantów zawsze możemy zwrócić się o pomoc lub informację w razie istotnych przypadków losowych, bądź wystąpienia utrudnień w ruchu drogowym.”

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.