O tajemnicach naszego mózgu

0
444
2015-03-27-II Głogowski dzień mózgu@Głogów

Jak mózg potrafi nas oszukiwać, jak radzi sobie z natłokiem bodźców, jaki wpływ ma na nasze zachowanie?  – te i inne tajemnice funkcjonowania ludzkiego mózgu będzie można zgłębić już jutro podczas „Głogowskiego Dnia Mózgu”. W Miejskim Ośrodku Kultury już od godziny 10.00 naukowcy z największych instytutów w Polsce będą prowadzić prelekcje na ten temat. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. 

Już jutro 28 marca stowarzyszenie Dajmy Dzieciom Nadzieję zaprasza do Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie na konferencję popularnonaukową dotyczącą tematyki związanej z funkcjonowaniem mózgu pt. ,,II Głogowski Dzień Mózgu”.

Głogowskie stowarzyszenie Dajmy Dzieciom Nadzieję zajmujące się dziećmi i młodzieżą z uszkodzeniami mózgu i z obniżoną sprawnością intelektualną, poprzez tego typu działania chce przyczynić się do upowszechniania wiedzy o funkcjonowaniu mózgu, która może pomóc zrozumieć rolę zachodzących procesów biochemicznych na funkcjonowanie całego organizmu.

–„Konferencja ma za zadanie popularyzować najnowszą wiedzę oraz największe osiągnięcia naukowo- badawcze dotyczące funkcjonowania najważniejszej części naszego organizmu jakim jest mózg” – opowiada  Mirosław Błażejewski prezes Stowarzyszenia.

Udział w Głogowskim Dniu Mózgu wezmą naukowcy z czołowych instytutów naukowych w Polsce, a będą to:
Prof. Jerzy Vetulani z Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie – najbardziej znany Polski naukowiec popularyzujący wiedzę o funkcjonowaniu mózgu, ikona polskiej neurobiologii. Poprowadzi on wykład pt. Neurobiologia Moralności, podczas którego będzie mówił o zachowaniu naszego mózgu, jak mózg potrafi nas oszukiwać, jak radzi sobie z natłokiem bodźców, jaki wpływ ma na nasze zachowanie.

Prof. Jacek Jaworski z Międzynarodowego Instytutu Biologii Komórkowej i Molekularnej w Warszawie, poprowadzi wykład pt. Czy można zrobić mózg ze skóry – wykład o przełomowych odkryciach związanych z przeprogramowywaniem komórek i wpływie oraz zastosowaniu w medycynie .

Kolejnym gościem będzie prof. Jolanta Zawilska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Poprowadzi ona wykład pt. Mózg na dopalaczach – o wpływie dopalaczy na funkcjonowanie mózgu.

Dr Kinga Gzieło-Jurek z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, poprowadzi wykład pt. Dwa oblicza gleju – o odkryciu roli komórek tworzących tzw. drugi mózg .

–„Wykłady mają charakter otwarty dla wszystkich, którzy chcą zgłębiać tajemnice funkcjonowania mózgu, którzy chcą się dowiedzieć o najważniejszych odkryciach naukowych, o sukcesach i problemach jakie naukowcy napotykają w swoich laboratoriach”–  zachęca Mirosław Błażejewski.

Ponadto będzie można obejrzeć zakonserwowane mózgi zwierzęce, oglądnąć pod mikroskopem odpowiednio zabarwione komórki mózgowe, będą również do rozdania książki o tematyce związanej z wpływem dopalaczy na mózg .
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatne. Zapisywać można się mail. dajmydzieciomnadzieje@tlen.pl , lub sms pod numer 600380925.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.