600 stron wspomnień

0
531
2015-03-23-prezentacja książki-gmina Kotla

Publikacja książki „Osadnicy i ich następcy. Relacje i wspomnienia osadników Rejonu Gminy Kotla” była szczególnym wydarzeniem w życiu mieszkańców Kotli. W ostatnią sobotę odbyło się spotkanie autorskie połączone z prezentacją 600 stronicowej publikacji, w której opisane zostały losy dwudziestu sześciu mieszkańców gminy Kotla.

W pierwszy dzień wiosny w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kotli odbyło się długo oczekiwane spotkanie autorskie połączone z prezentacją publikacji „Osadnicy i ich następcy. Relacje i wspomnienia osadników Rejonu Gminy Kotla” autorstwa Marka Roberta Górniaka, Jana Baranieckiego oraz Łukasza Horbatowskiego.

W publikacji opisane zostały losy dwudziestu sześciu mieszkańców gminy Kotla. Spotkanie poprowadził Bartłomiej Adamczak.

W uroczystości udział wzięli między innymi przedstawiciele samorządów, posłanka Ewa Drozd, radni gminni, sołtysi, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy Kotla, a także zasłużeni dla Gminy Kotla: Pani Zygmunta Gela, Pani Bronisława Zapotoczna, Pan Tadeusz Łotocki, wydawca książki Pan Jarosław Glapiak, autorzy wspomnień wraz z rodzinami oraz mieszkańcy.

– „Pragnę podkreślić, że bardzo ważna jest dla nas dbałość o lokalną historię. Bardzo chcemy by takie projekty były tworzone. Spisane wspomnienia mieszkańców są bezcenne dla nas samych, ale mamy też nadzieję, że również młode pokolenie chętnie sięgnie po tak wspaniały zbiór życiowych doświadczeń”– mówiła Przewodnicząca Rady, Halina Przybylska.

Następnie prowadzący zaprosił autorów publikacji do wywiadu autorskiego. Autorzy opowiadali m.in. jak powstała publikacja, jak zbierali materiały, na jakie problemy natrafiali oraz o tym jak wyglądała ich praca nad książką.

Wydarzenie uświetnił występ uczennic Gimnazjum Gminnego w Kotli oraz Zespół Folklorystyczny „Wrzos” z Chociemyśli.

Na zakończenie na scenie pojawili się autorzy wspomnień oraz członkowie rodzin osób, których losy zostały opisane w publikacji. To właśnie oni jako pierwsi otrzymali ponad 600 stronicowe dzieło.

Przypomnijmy, że publikacja została wydana w pięciuset egzemplarzach, na które Gmina Kotla pozyskała środki w wysokości prawie 12 tysięcy złotych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.