Głogów: 5 dni w roku bez biletu

0
440
zdjęcie-2014-05-06-nowe autobusy-w-komunikacji-miejskiej@Głogów-01

Darmowa komunikacja w czasie Dni Głogowa, 22 września oraz 1 listopada i Wszystkich Świętych – taką uchwałę jednogłośnie przyjęli głogowscy radni, podczas wczorajszej sesji Rady Miasta. Czy Głogów pójdzie w ślady sąsiednich miast i wprowadzi darmową komunikacje dla wszystkich?

Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta, radni przyjęli uchwałę wprowadzająca darmową komunikację miejską przez kilka dni w ciągu roku. Bez biletu będzie można jeździć przez cały weekend – w czasie obchodów „Dni Głogowa”, 22 września, podczas obchodów Europejskiego Dnia Bez Samochodu oraz 1 listopada i w dniu „Wszystkich Świętych”.

Ponadto zwiększona została ilość przejazdów dla posiadaczy „biletu imiennego na jedną linię” z „50” przejazdów  do „60” dla posiadaczy biletu 30 –dniowego normalnego oraz  z „50” przejazdów – do „100” dla posiadaczy biletu 30-dniowego ulgowego, przy czym zwiększenie ilości przejazdów, nie spowoduje zmian cen biletów.

– „Propozycja zwiększenia ilości przejazdów dla posiadaczy biletów ulgowych skierowana jest szczególnie w stronę dzieci i młodzieży szkolnej, które poza dojazdami do szkół, będą miały możliwość dojazdu, bez ponoszenia dodatkowych kosztów, na dodatkowe zajęcia szkolne, jak również na zawody czy też konkursy odbywające się na terenie miasta Głogowa.”– tłumaczył Piotr Poznański, zastępca prezydenta Głogowa.

– „Dlaczego w Głogowie komunikacja miejska nie może być bezpłatna?” – pytał radny Sławomir Majewski. Przytoczył tu przykłady sąsiednich miast Polkowic i Lubina, w których mieszkańcy nie płacą za bilety – „Jak mamy konkurować z tymi miastami, czy nawet próbować im gospodarczo dorównać skoro u nas warunki są dużo gorsze” – argumentował Majewski.

Przypomnijmy, że od 1 września ubiegłego roku bezpłatna komunikacja funkcjonuje w Lubinie, a od grudnia także w Polkowicach. Wiele miast zdecydowało się wprowadzić bezpłatną komunikację w dniu Wszystkich Świętych, wśród nich są takie miasta jak Gorzów Wielkopolski, Lublin, Jelenia Góra, czy Białystok.

Jak na razie na bezpłatną komunikację nie możemy liczyć, ale nie powinniśmy też spodziewać się podwyżek –„Na pewno skończyły się czasy, kiedy to będziemy rozważać podwyższanie cen biletów” – zapewniał Piotr Poznański.

Z symulacji kosztów wyliczonych przez Komunikację Miejską wynika, że wprowadzenie bezpłatnych przewozów podczas tych pięciu dni, spowoduje utratę wpływów ze sprzedaży biletów w granicach ok. 35.000 zł. Jak wyliczał Majewski tylko 30 % wszystkich dochodów stanowią wpływy spółki z biletów  70% i tam dopłacają wszyscy mieszkańcy.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.