Mazowsze zawita do Głogowa

0
351
2015-02-22 plakat: mazowsze

W tym roku 65 lat kończy jeden z największych zespołów artystycznych na świecie. Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze już od ponad pół wieku dba o ochronę przed zatraceniem folkloru Mazowsza i regionalnej tradycji artystycznej. „Mazowsze” z okazji swojego jubileuszu już w marcu odwiedzi Głogów.

Rok 2015 jest jubileuszowym jednego z najbardziej znanych polskich zespołów ludowych. 65 lat ˜– tyle czasu Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze istnieje na polskiej arenie artystycznej. Od ponad pół wieku można podziwiać Mazowsze. Okazję do zetknięcia się z twórczością zespołu, głogowska publiczność będzie miała już w marcu.

Koncert ”Mazowsza” na głogowskiej scenie bogaty będzie w najciekawsze choreografie z repertuaru zespołu (stworzone przez Elwirę Kamińską, Eugeniusza Palińskiego i przede wszystkim Witolda Zapałę), najbardziej popularne piosenki (jak: ”Cyt, cyt”, ”Furman”, ”Kukułeczka”), a sami artyści zaprezentują piękne stroje pochodzące z aż dwudziestu entograficznych regionów naszego kraju. Głogowianie podczas koncertu będą mogli podziwiać również tańce narodowe takie, jak: polonez, oberek, czy krakowiak oraz te regionalne, którym towarzyszyć będą charakterystyczne, oryginalne przyśpiewki.

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze został powołany do życia przez dekret Ministerstwa Kultury i Sztuki w 1948 roku. Prof. Tadeusz Sygietyński polecił zorganizowanie zespołu ludowego, którego zadaniem miała być troska o tradycyjny repertuar ludowy, w skład którego wchodziły pieśni, przyśpiewki oraz tańce zarówno wsi mazowieckiej, jak i okolicznej tradycji artystycznej. Zespół miał być formą, która uchroni tamtejszy folklor przed zatraceniem oraz ukaże jego zróżnicowanie, bogactwo i piękno. Premiera pierwszego programy artystycznego odbyła się w 1950 roku na deskach Teatru Polskiego w Warszawie, a już rok później ”Mazowsze” wyruszyło na podbój świata.

Obecnie zespół opiera się na takich formach artystycznych, jak: balet, chór i orkiestra symfoniczna. ”Mazowsze” należy do największych na świecie zespołów artystycznych sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Z uwagi na ogromne bogactwo repertuarowe, zespół powszechnie uznawany jest za narodowy. Melodie prezentowane przez ”Mazowsze” pochodzą z 39 regionów etnograficznych Polski i świata. ”Mazowsze” to stuosobowa grupa artystów, aż 8 ton bagażu, 1500 kostiumów oraz już 65 lat doświadczenia. Przez te lata zespół pokonał ponad 2,3 mln kilometrów, a ich twórczość obejrzało ponad 17 mln widzów.

Koncert Państwowego Zespołu Ludowego Mazowsze odbędzie się 7. marca o godz. 18:00 w Miejskim Ośrodku Kultury. Bilety na to wydarzenie dostępne są w cenie: 60 zł/przedsprzedaż, 80 zł/ w dniu koncertu.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.