Nie będzie Komisji w sprawie podatku od kopalin

0
914
zdjęcie 2014-03-26-Wojciech-Zubowski-poseł@sejm@Głogów-01

Wniosek w sprawie powołania nadzwyczajnej komisji do spraw podatku od kopalin został odrzucony. Wniosek, złożony między innymi przez Wojciecha Zubowskiego, był rozpatrywany w środę na posiedzeniu Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich Sejmu RP. Członków Komisji nie przekonały argumenty, które miały udowodnić negatywny wpływ podatku na miedziową spółkę.

W ubiegłym tygodniu publikowaliśmy na naszym portalu apel posła Wojciecha Zubowski o wsparcie inicjatywy powołania Komisji Nadzwyczajnej ds. realizacji przepisów ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin.

18 lutego, podczas środowego posiedzenia komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich, Wojciech Zubowski  zaprezentował argumenty, uzasadniające powołanie specjalnej komisji do spraw podatku.

–„Przytoczenie informacji przekazanych parlamentarzystom przez KGHM na posiedzeniu Komisji Skarbu Państwa, materiałów otrzymanych od członków Rady Nadzorczej spółki czy powoływanie się na informacje prasowe przedstawiające stanowisko zarządu w sprawie podatku powinno wykazać niezasadność utrzymywania tej daniny w niezmienionej formie.”– mówi poseł Wojciech Zubowski.

Jak wskazuje poseł, konsekwencją wprowadzenia podatku jest obniżenie rentowności spółki oraz brak opłacalności inwestycji, takich jak wydobycie rud miedzi w okolicy Bolesławca. Podatek w istotny sposób ogranicza konkurencyjność spółki, wymusza ograniczenie realizowanych inwestycji rozwojowych i odtworzeniowych. Prowadzi do nieefektywnej gospodarki złożem, a jego formuła wyklucza możliwość rozwoju nowych zakładów górniczych.

Argumenty poparto opisaniem sytuacji nierentownych Zakładów Górniczych w Lubinie, porównaniem kosztów KGHM-u do innych spółek zajmujących się wydobyciem i przerobem rud miedzi, a także przypomnieniem, że przeciw podatkowi wypowiedzieli się samorządowcy w regionie, również Ci będący członkami Platformy Obywatelskiej.

Mimo wszystkich tych uzasadnień, złożony został wniosek o negatywne zaopiniowane utworzenia komisji nadzwyczajnej.

– „Zgłaszający ten postulat poseł PO Stefan Niesiołowski, który niedawno gościł w naszym okręgu, uznał że podatek nie ma żadnego negatywnego wpływu na działalność KGHMu i samorządów. Nie padły jednak żadne słowa, mające za zadanie poprzeć te twierdzenie, a część wypowiedzi wnioskującego o negatywną opinię Stefana Niesiołowskiego w pełni odpowiadała powszechnej opinii na temat stylu jego wypowiedzi.” – relacjonuje Zubowski.

Za negatywną opinią o utworzeniu komisji zagłosowało 9 posłów, przeciw było 6.

Kolejnym etapem procedowania wniosku będzie poddanie go pod glosowanie na Sali Plenarnej, które będzie miało miejsce najprawdopodobniej na kolejnym posiedzeniu Sejmu. Wniosek o utworzenie komisji, tym razem całemu Sejmowi, przedstawiany będzie przez posła Wojciecha Zubowskiego. Stanowisko komisji reprezentować będzie poseł Tomasz Głogowski.

W sprawie powołania komisji wypowiedzieli się także mieszkańcy Dolnego Śląska, którzy do posłów Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich wysłali ponad setkę listów w przeciągu ostatniego tygodnia.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.