20 kilogramów tytoniu bez akcyzy

0
505
zdjęcie 2014-03-25-przemytnicy-tytoniu@Głogów-01

22,6 kilograma tytoniu bez skarbowych znaków akcyzy znaleźli głogowscy policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą oraz funkcjonariusze Urzędu Celnego. Tytoń zatrzymano w domu 49-letniej mieszkanki jednej z podgłogowskich miejscowości. 

Kilka dni temu, Policjanci Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą, działając wraz z Funkcjonariuszami Urzędu Celnego znaleźli 22,6 kilograma suszu tytoniowego na terenie posesji w jednej z podgłogowskich miejscowości,

Jak informuje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Głogowie, Bogdan Kaleta, wstępne ustalenia wskazują na to, że uszczuplenie podatkowe wynosi w tym przypadku prawie 17 tysięcy złotych na szkodę Skarbu Państwa.

–„Nabywanie, posiadanie, przewożenie i przesyłanie wyrobów akcyzowych jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny do 720 stawek dziennych, których wysokość określa sąd. Z tej ilości tytoniu można wyprodukować, wg. różnych szacunków prawie 6 000 paczek papierosów.” – mówi Bogdan Kaleta.

Szara strefa w branży tytoniowej

Jak informują eksperci, sprzedaż papierosów z roku na rok maleje. Nie oznacza to, jednak że Polacy palą mniej papierosów, bo odsetek palących utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie. Spadek sprzedaży spowodowany jest rosnącą szarą strefę, która w 2014 roku wynosiła ok. 25 proc.

Od stycznia 2014 akcyza na wyroby tytoniowe wzrosła o kolejne 5 proc. Paczka papierosów podrożała średnio o 1 zł  co spowodowało zwiększoną nielegalną sprzedaż wyrobów tytoniowych.

Sytuacja może się jeszcze bardziej pogorszyć, ponieważ unijne przepisy nakładają na Polskę wprowadzenie do 2020 roku zakazu sprzedaży papierosów smakowych, również mentolowych.  To może spowodować, że część palaczy przywiązanych do papierosów mentolowych będzie poszukiwała ich na nielegalnym rynku, na którym będą one dalej dostępne.

źródło: biznes.newseria.pl

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.