Wyniki wyborów wciąż budzą wątpliwości posła

0
522
zdjęcie 2014-03-26-Wojciech-Zubowski-poseł@sejm@Głogów-01

Wojciech Zubowski wysłał pismo do samorządowców z powiatu głogowskiego w sprawie zeszłorocznych wyborów samorządowych. Chce wiedzieć ile osób było uprawnionych do wzięcia udziału w głosowaniu. Poseł ma wątpliwości co do wyników wyborów, zwłaszcza na szczeblu wojewódzkim, w których oddano 7,5 tysiąca nieważnych głosów w powiecie głogowskim –„To tak jakby mieszkańcy czterech gmin powiatu głogowskiego oddawali tylko głosy nieważne.” – twierdzi Zubowski.

Jak informuje dyrektor biura poselskiego Wojciecha Zubowskiego, Leszek Drankiewicz, już przed druga turą wyborów samorządowych do Biura Poselskiego Wojciecha Zubowskiego zgłosili się zarówno przedstawiciele komitetów wyborczych, jak i zwykli wyborcy, prosząc o interwencję i wyjaśnienie wątpliwości co do prawidłowości przebiegu procesu wyborczego.

„Jak się okazało, ich skargi nie były bezzasadne”– tłumaczy Wojciech Zubowski.

Jeszcze w listopadzie 2014 r. poseł wystosował pismo do gminy Rudna z zapytaniem o ilość osób, które uzyskały uprawnienia do wzięcia udziału w wyborach na terenie gminy. Pismo zostało wysłane po interwencji przedstawiciela jednego z komitetów wyborczych, który zwrócił uwagę na nagły przyrost ilości osób uprawnionych do głosowania w gminie Rudna tuż przed wyborami.

Uzyskana odpowiedź jednak wątpliwości nie rozwiała, a sprawę w chwili obecnej wyjaśnia prokuratura. Ponieważ nie była to jedyna gmina, gdzie zgłoszono zastrzeżenia co do wyniku wyborów, odpowiadając na prośbę mieszkańców, Zubowski zwrócił się z analogicznym zapytaniem do innych samorządowców naszego regionu.

– „Warto zaznaczyć, że na terenie samego powiatu głogowskiego oddano 7439 głosów nieważnych w wyborach do sejmiku, co porównać można do sytuacji w której mieszkańcy czterech gmin powiatu głogowskiego oddawali tylko głosy nieważne” – twierdzi Wojciech Zubowski.

Zgodnie z przepisami do spisu wyborców może zostać dopisana tylko i wyłącznie osoba, która rzeczywiście zamieszkuje na terenie gminy. W wyborach samorządowych działa zasada domicylu, która nie pozwala na głosowanie w innym okręgu wyborczym niż wynikający z adresu zamieszkania.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.