Z zakładkami przez świat w głogowskiej MBP

0
703
2015-02-11 plaktat: z zakładkami przez świat

Miejska Biblioteka Publiczna wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury zapraszają na interesującą wystawę. Już w najbliższy piątek, 13. lutego głogowskiej MBP odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Z zakładkami przez świat”, na której zaprezentowana zostanie prywatna kolekcja Renaty Bielerzewskiej.

Zakładka, czyli kawałek wstążki, papieru wkładany między kartki książki, kiedy chcemy zaznaczyć miejsce, w którym przerwaliśmy czytanie. W dobie powszechnej cyfryzacji, gdzie czytanie tradycyjnych książek coraz częściej zastępowane jest wydaniami elektronicznymi, wydaje się, że zakładka lata świetności ma już za sobą.

Są jednak osoby, które nadal posługują się zakładkami w celu zaznaczania przerwanego fragmentu książki, co więcej, kolekcjonują je, a zbieranie tychże stało się ich pasją. Taką osobą jest Renata Bielerzewska – nauczyciel bibliotekarz w V Liceum Ogólnokształcącym w Zielonej Górze, miłośniczka dobrej lektury i od kilku lat kolekcjonerka zakładek do książek.

Swoją pasję związaną zz zakładkami odkryła kilka lat temu i od tego czasu każdą wizytę w nowym miejscu rozpoczyna od zakupu pamiątkowej zakładki. Pozyskuje je także dzięki podróżom najbliższych, ale i dalszych znajomych, którzy wspierają jej pasję.

W swojej kolekcji Renata Bielerzewska ma zakładki z różnych stron świata: z Dominikany, Nowego Jorku, Hawajów, Zambii, Tanzanii, Turcji, Tajwanu, Malediwów, Norynbergii i wielu innych zakątków świata. W związku z ich duża liczbą, zakładki zostały pogrupowane tematycznie, np. zakładki z motywami zwierząt i roślin, promujące książki, biblioteki, wydawnictwa. W zbiorach znajdują się te jednostronne, dwustronne, trójwymiarowe, z kartonu, drewna, metalu, skóry, a nawet… pergaminu. I trudno w to uwierzyć, ale to jeszcze nie wszystko! Renata Bielerzewska w swojej kolekcji posiada setki niesamowitych egzemplarzy, które już w najbliższy piątek będzie można zobaczyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Głogowie.

Wernisaż wystawy pt. „Z zakładkami przez świat” odbędzie się 13. lutego o godz. 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Jedności Robotniczej 15. Wystawę będzie można oglądać do 31. marca 2015 roku. Wstęp wolny.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.