Wciąż dużo czytamy

0
633
2014-07-28 MBP miejska biblioteka publiczna (fot.P.Dudzicki) 02

Początek roku to dla wielu instytucji okres sporządzania sprawozdań statystycznych. Miejska Biblioteka Publiczna także dokonała takich podsumowań. Ile książek i czasopism czytają rocznie głogowianie i kto najczęściej odwiedza bibliotekę?

Jak informuje Dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głogowie Izabela Owczarek, nastąpił zdecydowany spadek osób korzystających z czytelni, coraz więcej osób korzysta jednak z bazy ibooków. Jeśli chodzi o osoby odwiedzające głogowskie biblioteki to liczba tych osób utrzymuje się na stabilnym poziomie.

Izabela Owczarek twierdzi, że nie można mówić o spadku czytelnictwa – „Wciąż czytamy dużo, spada natomiast tradycyjna forma korzystania z książek w bibliotece, ponieważ dostępność do rożnych informacji i treści jest większa.”

Z podsumowań roku 2014 wynika, że w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Głogowie jest zarejestrowanych blisko 11 tysiące głogowian, którzy odwiedzili biblioteki w mieście ponad 85 tysięcy razy. W tym czasie wypożyczyli 204 tysiące książek i gazet oraz przeczytali na miejscu w bibliotekach około 34 tys. czasopism i książek. Prawie  1.300 razy korzystali także ze zbiorów elektronicznych udostępnianych on-line.

„Porównując rok 2013 z rokiem 2014 wydaliśmy dużo więcej pieniędzy na książki – w granicach 112 tysięcy złotych i zakupiliśmy prawie 5600 egzemplarzy – jest to o tysiąc więcej w stosunku do poprzedniego roku. Planowany jest już wskaźnik wzrostu na rok 2015. A to za sprawą projektu obywatelskiego w ramach którego zakupiony zostanie księgozbiór za 25 tysięcy złotych.” – mówi Izabela Owczarek.

Baza ibooków liczyła w 2014 roku niespełna 3 tysiące tytułów. Z dotacji Gminy Miejskiej Głogów, dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków finansowych Starostwa Powiatowego zakupiono łącznie ponad 5,5 tysiąca książek tradycyjnych i 124 audiobooków. W prenumeracie zaoferowano 48 tytułów czasopism w 88 egzemplarzach w poszczególnych placówkach.

Najliczniejszą grupą odwiedzającą biblioteki byli uczniowie, pracownicy umysłowi oraz osoby niezatrudnione.

Miejska Biblioteka Publiczna to nie tylko miejsce gdzie można wypożyczyć lub poczytać książkę. To także miejsce spotkań z ludźmi ze świata kultury i nauki.

–„Zdecydowanie wzrosła liczba osób uczestniczących w imprezach edukacyjnych organizowanych w bibliotece”– zauważa Izabela Owczarek.

W ubiegłym roku odbyło się 40 spotkań autorskich dla dzieci, młodzieży oraz czytelników dorosłych, 5 konkursów, 24 warsztaty, 8 prezentacji teatralne dla najmłodszych, 27 innych imprez literackich oraz kursy komputerowe dla seniorów i spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. We wszystkich imprezach literackich oraz edukacyjnych zorganizowanych przez biblioteki w mieście uczestniczyło prawie 12 tys. osób.

Najważniejszą inwestycją był kompleksowy remont Filii nr 2 z siedzibą w Głogowie przy ul. Perseusza 13, współfinansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bibliotekarze wzięli udział w projektach konkursowych organizowanych przez Instytut Książki – Akademia Kultury BIBA oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Lokalnego – „Strefa innowacji w bibliotece”.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.