Skarb Głogowa u sąsiadów

0
471
2015-01-30-skarb głogowa@Legnica-wystawa

Głogowski zbiór średniowiecznych monet ciągle krąży po kraju. W ostatnich miesiącach ubiegłego roku „Skarb z Głogowa” pokazywany był w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Gorzowie. Kilka tygodni temu monety wróciły na Dolny Śląsk. Teraz oglądać je można w legnickim Muzeum Miedzi.

Na cały skarb składa się ponad dwadzieścia tysięcy srebrnych monet. Wkopane zostały one w 1987 na jednym z głogowskich ogródków działkowych. Ekspozycja, która od kilku lat odwiedza zarówno polskie, jak i zagraniczne muzea, stanowi tylko niewielki, jednak najciekawszy wycinek tego zbioru.

„Wystawa głogowskim numizmatów jest także okazją do pokazania także innego skarbu. Odwiedzając Muzeum Miedzi, zainteresowani tematem będą mogli również obejrzeć siedemnastowieczne monety, znalezione w 1980 roku w Brenniku w powiecie złotoryjskim.” – mówi Maciej Iżycki, rzecznik prasowy Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie.

Skarb z Głogowa prezentowany będzie w legnickim muzeum do 25 kwietnia.

Ostatni raz głogowianie mieli okazję obejrzeć Skarb podczas ubiegłorocznej Nocy Muzeów. Głogowskie numizmaty prezentowane są nie tylko na wystawach w Polsce. Skarb Głogowa był już wystawiany w Wilnie i na Węgrzech, gdzie cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

Skarb z Głogowa jest jednym z najwspanialszych skarbów monet z (XI)-XII-XIII wieku w Polsce i Europie. Znalezisko odkryto przypadkowo 23 października 1987 roku, kiedy dwaj mieszkańcy Głogowa, pracujący na terenie ogródków działkowych „Wenecja” na osiedlu Piastów Śląskich w Głogowie, natrafili na kilkadziesiąt starych monet. O swoim odkryciu powiadomili Dyrektora Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie, Leszka Lenarczyka.

Wówczas okazało się, że w ziemi zalegała ogromna ilość starych monet. Zostały one zabezpieczone i przewiezione do głogowskiego muzeum. Po przeliczeniu okazało się, że w odkrytym skarbie znajdowało się w sumie 20 638 starych monet, kilka tysięcy ich fragmentów oraz siedem sztabek i jedna bryłka srebra. Udało się również zabezpieczyć kilka (łącznie 10) drewnianych klepek z naczynia, w którym monety zostały ukryte.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.