Ślub na plaży? Od 1 marca będzie to możliwe

0
534
2015-01-27-ślub pod chmurką

Ślub w parku, nad jeziorem lub w jeszcze innym miejscu? Do tej pory przepisy tego zabraniały. Jednak od 1 marca 2015 możliwe będzie zawarcie małżeństwa poza urzędem stanu cywilnego. Za zorganizowanie takiej uroczystości przyszli małżonkowie będą jednak musieli zapłacić więcej.

Od 1 marca w życie wejdzie nowa ustawa, która umożliwi zawarcie związku małżeńskiego poza urzędem stanu cywilnego

„Coraz więcej mieszkańców powiatu głogowskiego pyta w Urzędzie Stanu Cywilnego o możliwość odbycia ceremonii poza Urzędem, czyli Salą Ślubów, w wybranym przez młodą parę miejscu.” – informuje rzeczniczka Urzędu Miasta, Marta Dytwińska-Gawrońska.

Obecnie przepisy pozwalają na zawarcie małżeństwa poza urzędem jedynie w szczególnych przypadkach, np. gdy jedno z przyszłych małżonków przebywa w szpitalu lub w zakładzie karnym.

Ustawa daje większe możliwości, aby ślub odbywał się poza budynkiem, ale nie wszystkie pomysły zostaną zaakceptowane. Nowa ustawa umożliwi to wszystkim zainteresowanym pod warunkiem, że będzie to miejsce „gwarantujące zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników”.

Para, które będzie chciała skorzystać z nowej możliwości musi złożyć wniosek do kierownika wybranego USC i uiścić dodatkową opłatę. Za taki ślub „pod chmurką” trzeba będzie zapłacić więcej.

–„Opłata w wysokości 1 tysiąca złotych za ślub cywilny „pod chmurką” będzie stanowiła dochód gminy na pokrycie kosztów organizacyjnych przyjęcia przez kierownika USC oświadczeń o zawarciu małżeństwa poza USC.”– dodaje Marta Dytwińska.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.