Szlak św. Jakuba w Parlamencie Europejskim

0
589
2015-01-23-kościół św. Jakuba @Jakubów

W Parlamencie Europejskim działać będzie intergrupa ds. dróg św. Jakuba. Jej zadaniem jest promocja szlaków pielgrzymkowych prowadzących ze wszystkich zakątków Europy do Sanktuarium w Santiago de Compostella w Hiszpanii. Pierwszy z odcinków drogi św. Jakuba w Polsce został odtworzony na Dolnym Śląsku. Prowadzi z kolegiaty głogowskiej, przez sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie, do granicy polsko-niemieckiej w Zgorzelcu.

Grupa zrzesza posłów różnych partii, grup politycznych i narodowości.W intergrupie pracować będą m.in. parlamentarzyści z Polski, Hiszpanii, Niemiec, Francji. Wiceprzewodniczącym grupy został Kazimierz Michał Ujazdowski, poseł do PE z Dolnego Śląska i Opolszczyzny.

Szlaki św. Jakuba to jedna z najstarszych dróg pielgrzymkowych w Europie. Jej korzenie sięgają średniowiecza. Kazimierz Ujazdowski podkreśla, że grupa jest doskonałym miejscem do promocji dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska i Ziemi Opolskiej. Przez południe Polski prowadzi Via Regia, jeden z głównych szlaków handlowych i kulturalnych średniowiecza łączący Kijów, Kraków, Opole i Wrocław z Zachodnią Europą.

Także pierwszy z odcinków drogi św. Jakuba w Polsce został odtworzony na Dolnym Śląsku. Prowadzi z kolegiaty głogowskiej, przez sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie, do granicy polsko-niemieckiej w Zgorzelcu.

Andrzej Kofluk to wrocławianin, który przeszedł całą trasę liczącą 3,5 tys. kilometrów z Wrocławia do Santiago de Compostela – „Cieszę się, że poseł z naszego województwa, Kazimierz Michał Ujazdowski został wiceprzewodniczącym integrupy ds. Dróg Św. Jakuba. Szlaki są ważne, ma to znaczenie dla wspólnego, europejskiego dziedzictwa” – mówi pielgrzym, który niedawno przemaszerował z Wrocławia do Rzymu właśnie szlakami św. Jakuba.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.