Jak będzie wyglądał Blok Koszarowy? Decyzja w rękach radnych

0
566
2013-10-25 -rewitalizacja-bloku-koszarowego@Glogow-(fot.oficjalna-strona-facebooka)-01-

Władze miasta zamierzają wpisać Blok Koszarowy do projektu „Na szlaku śląskich twierdz”. Projekt miałby być zrealizowany w ciągu dwóch lat i będzie kosztował budżet miasta 1,5 mln złotych. W ramach projektu Blok Koszarowy byłby wyposażony w nowoczesną aranżację multimedialną. O tym czy tak się stanie zadecydują radni podczas najbliższej sesji Rady Miasta.

Rewitalizacja Bloku Koszarowego została ukończona. Już wkrótce do nadbudowanej części Bloku Koszarowego przeniesione zostanie Centrum Informacji Turystycznej. Podobnie jak w przypadku sukiennic, Blok jest połączeniem historycznej zabudowy z nowoczesnością. Nowoczesna aranżacja multimedialna ma uatrakcyjnić budowlę i przyciągnąć turystów. Wcześniej jednak muszą zgodzić się na to radni miejscy.

W piątek 9 stycznia radnym miejskim przedstawiono prezentację koncepcji nowoczesnego wyposażenia Bloku Koszarowego w Głogowie, który należy do pozostałości Twierdzy Głogów.

Aranżacja ma objąć trzy piętra Bloku – nadziemne, w którym znajdować się będą kasy biletowe oraz dwa poniżej poziomu ziemi – tu będą sale historyczne, edukacji, wystawiennicze, przesycone rozwiązaniami multimedialnymi.

Zwiedzanie Bloku rozpoczynać się będzie od najniższego poziomu – Sali historii Głogowa. Tu pokazane zostaną losy miasta od czasów średniowiecza. Na zwiedzających czekać będą repliki broni, mundurów, plany miasta z różnych okresów. W bloku znajdować się będzie także sala edukacyjna, w której przeprowadzane będą zajęcia historyczne głównie dla dzieci i młodzieży.

Ciekawostką jest propozycja wirtualnej przymierzalni mundurów żołnierzy pruskich i napoleońskich, z możliwością przesłania zdjęcia na FB czy maila.

W Bloku funkcjonować będzie także wirtualna strzelnica, wirtualny żołnierz, sala rekonstrukcyjna Bloku Koszarowego, w której przedstawione będzie codzienne życie żołnierza. Przejście po ruchomej rampie w korytarzu kontrminowym dodatkowo wzbogacą dymy, efekty dźwiękowe symulujące odgłosy działań wojennych.

„Gmina planuje włączenie Bloku Koszarowego do projektu „Na szlaku śląskich twierdz” w ramach Forte Cultura.
Koszt wyposażenia Bloku Koszarowego wynosi 1.5 mln złotych.” – mówi rzeczniczka Urzędu Miasta, Marta Dytwińska-Gawrońska.

Planuje się zrealizowanie projektu w ciągu dwóch lat – w projekcie budżetu Gminy na 2015 rok zabezpieczono 1 mln, natomiast pozostałe 0,5 miliona złotych zostanie zabezpieczone w 2016 roku.

Na najbliższej sesji rady miasta radni zadecydują o tym, czy pieniądze na realizację tego projektu zostaną przyjęte w budżecie na 2015 rok.

Rewitalizacja bloku koszarowego już kosztowała budżet miejski 4 mln 600 tysięcy złotych. Nie wiadomo jeszcze ile będzie kosztowało utrzymanie tego obiektu.

Przewiduje się, że czas zwiedzania Bloku Koszarowego wyniesie ok. 90 minut, a jednorazowo zwiedzać go będzie mogło ok. 30 osób.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.