MAH: „Skarb z Głogowa” nadal w podróży

0
344
2014-06-03-wystawa-skarb-Głogowa-001

Ostatnim przystankiem „Skarbu z Głogowa” w ubiegłym roku był Gorzów. Wraz z nadejściem roku nowego, eksportowa wystawa Muzeum Archeologiczno–Historycznego wraca na Dolny Śląsk, jednak nie do Głogowa. Najbliższe miesiące Skarb spędzi w Legnicy, gdzie będzie go można oglądać w tamtejszym Muzeum Miedzi.

Wystawa „Skarb z Głogowa” w Gorzowie dobiegła już końca. W najbliższych dniach numizmatyczna ekspozycja przewieziona zostanie do Legnicy – skarb prezentowany będzie w tamtejszym Muzeum Miedzi. Wernisaż wystawy zaplanowano na 23. stycznia. Ekspozycja w Legnicy wystawiana będzie do końca kwietnia.

Już kilka lat wystawa „Skarb z Głogowa” krąży po polskich i zagranicznych muzeach. Głogowskie numizmaty prezentowane były m.in. Krakowie, Katowicach, Sandomierzu, Tomaszowie Lubelskim, Zgorzelcu. Głowskie monety wystawiane były także w Wilnie i na Węgrzech. Od września ubiegłego roku monety były wystawiane w Muzeum Lubuskim w Gorzowie Wielkopolskim.

Ostatni raz głogowianie mieli okazję obejrzeć Skarb podczas ubiegłorocznej Nocy Muzeów. Wówczas numizmaty wróciły do Głogowa tylko na chwilę, by już w kolejnych miesiącach gościć w następnych muzeach na terenie Polski i zagranicą.

Skarb z Głogowa to ponad 20 tysięcy monet. Znalezione zostały 1987 roku na terenie ogrodów działkowych „Wenecja” na osiedlu Piastów Śląskich. Większość z nich pochodzi z XII wieku. Najstarsze monety wybite zostały natomiast w XI wieku. Numizmatyczny zbiór głogowskiego muzeum jest jednym z największych nie tylko w Polsce, ale także w Europie.

Wszędzie, gdzie wystawa jest prezentowana, wzbudza spore zainteresowanie  wśród zwiedzających. W ciągu ostatnich lat „Skarb z Głogowa” obejrzało kilkadziesiąt tysięcy osób.

Przypomnijmy, że od 12 grudnia  dostępna jest nowa publikacja Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie pod tytułem: „Skarb średniowieczny z Głogowa: Analizy specjalistyczne i konserwacja wybranych zabytków”. Publikacja powstała w ramach projektu: „Analizy specjalistyczne i konserwacja zabytków ze średniowiecznego skarbu z Głogowa z 1987 r.”, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kwotą w wysokości 34.100 złotych.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.