ZUS: Można jeszcze skorzystać z abolicji

0
672
logo 2013-03-13-ZUS@Glogow-logo-001

Tylko do 15 stycznia osoby z zaległościami wobec ZUS mogą korzystać z tzw. abolicji. Po spełnieniu wszystkich wymaganych warunków, otrzymają możliwość umorzenia długów z tytułu nieopłaconych składek. W ubiegłym roku do legnickiego ZUS-u wpłynęło ponad 2 tysiące wniosków w sprawie umorzenia.

Ustawa abolicyjna obowiązuje tylko do 15 stycznia 2015 r. i do tego terminu można składać wnioski w sprawie umorzenia. Z abolicji mogą skorzystać osoby posiadające zaległości z tytułu składek na własne ubezpieczenia w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r., obecnie prowadzące działalność jak również te, które zaprzestały jej prowadzenia.

„Należy pamiętać, że umorzeniu podlegają jedynie tzw. „składki własne” osób prowadzących pozarolniczą działalność. Umorzenie nie dotyczy składek za pracowników.” – przypomina Emilia Nowakowska, rzecznik prasowy, oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy.

Co zrobić, aby skorzystac z abolicji?

Jedynym wymaganym dokumentem jest poprawnie wypełniony wniosek o umorzenie należności, a w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, gdy należność podlegająca abolicji dochodzona jest egzekucyjnie, oprócz wniosku o umorzenie należy złożyć dodatkowy formularz i oświadczenie niezbędne do udzielenia pomocy de minimis.

Wniosek, formularze, oświadczenia, a także ulotki informacyjne o abolicji dostępne są w placówkach ZUS oraz na stronie www.zus.pl. Wniosek można złożyć w ZUS osobiście lub przesłać pocztą.

W okresie obowiązywania abolicji, tj. od 15 stycznia 2013 r., do legnickiego Oddziału trafiło już 2118 wniosków.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.