Gmina Kotla: Podsumowali projekt „Aktywni Seniorzy w gminie Kotla”

0
540
2014-12-28 zdjęcie: kotla seniorzy

Projekt „Aktywni Seniorzy w gminie Kotla” dobiegł końca. W ramach tego zadania seniorzy  z pięciu miejscowości gminy Kotla uczestniczyli w zajęciach z profilaktyki zdrowia, edukacji ekonomicznej oraz w warsztatach kulinarnych.

W ubiegły miesiącu zakończył się projekt realizowany przez Stowarzyszenie Grochowice Zdrój pod nazwą „Aktywni Seniorzy w gminie Kotla”, który był współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Całkowity koszt realizacji projektu to prawie 36 tysięcy złotych z czego uzyskane dofinansowanie to blisko 32 tysiące zł. Pozostała kwota to własny wkład osobowy stowarzyszenia.

„Aktywni Seniorzy w gminie Kotla” to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Grochowice Zdrój, który gmina realizowała od lipca do listopada br. Wzięli w nim udział seniorzy z pięciu miejscowości na terenie gminy. W grudniu, w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu odbyło się podsumowanie projektu.

„Grupy projektowe z poszczególnych miejscowości brały udział w różnorodnych zajęciach, które miały na celu poprawę jakości życia seniorów. Najpierw w ramach profilaktyki zdrowia, aktywni seniorzy skorzystali z warsztatów instruktażowych z nordic walking i wzięli udział w spotkaniach z dietetykiem.” –opowiada Barbara Kobiela, prezes Stowarzyszenia Grochowice Zdrój.

Od września odbywały się zajęcia z edukacji ekonomicznej, w trakcie których uczestnicy poznali zasady domowej ekonomii. Podczas warsztatów kulinarnych z elementami carvingu uczyli się sztuki zdobienia potraw i poznawali przepisy kulinarne na zdrowe potrawy.

Ostatnimi były zajęcia artystyczne, w ramach których seniorzy tworzyli małe arcydzieła z filcu, wikliny papierowej i poznali technikę zdobienia przedmiotów metodą decoupage. Zajęcia trwały od lipca do listopada tego roku i odbywały się w pięciu miejscowościach na terenie gminy Kotla.

Ponadto uczestnicy projektu spotkali się w ośrodku rekreacyjnym w Józefowie na wydarzeniu integracyjny-kulturowym „Raz na ludowo” i wzięli udział w grze terenowej podczas wydarzenia „Hubertus w Grochowicach. Z projektu skorzystało ok. 50 seniorów, a kwota dofinansowana wyniosła ok. 31 tysiące zł.

Stowarzyszenie Grochowice Zdrój, działające na terenie gminy Kotla otrzymało dofinansowanie na realizację tego projektu w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Osób Starszych na lata 2014 – 2020 pn. „Aktywni Seniorzy w Gminie Kotla”.

Projekt zakładał realizację zadań z zakresu profilaktyki zdrowia, edukacji ekonomicznej, kulinarnej i rękodzielniczej. Całkowity koszt realizacji projektu to prawie 36 tysięcy złotych z czego uzyskane dofinansowanie to blisko 32 tysiące zł. Pozostała kwota to własny wkład osobowy stowarzyszenia.

Realizatorzy serdecznie dziękują uczestnikom, a także wolontariuszom i wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.